Milyarder iş adamı Elon Musk liderliğindeki SpaceX, Cuma günü başka bir parti Starlink uydusunu yörüngeye fırlattı.Amerikan uzay aracı üreticisinin kurucusu Musk ve uydu iletişim şirketi SpaceX, resmi Twitter hesabı üzerinden yeni uydu fırlatma ile ilgili detayları paylaştı.

SpaceX raporlarına göre Falcon 9, California, Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’ndeki Space Launch Complex 4 East’ten (SLC-4E) düşük Dünya yörüngesine 46 Starlink uydusu fırlattı.

Fırlatmadan dokuz dakika sonra roket ilk olarak Pasifik Okyanusu’nda bir drone gemisinin üzerine indi ve kısa sürede havalandı. İkinci aşamanın, canlı yayının sona ermesinden 63 dakika sonra uyduları konuşlandırması bekleniyordu.

SpaceNews raporuna göre, yeni uydular, geçen yıl Kasım ayında gerçekleştirilen bir Rus uydu karşıtı testten kaynaklanan enkaz “fırtınalarına” yatkın olabilecek bir kabuk içinde yörüngede dönen Grup 3’ün bir parçası.

Bir uzay izleme şirketi COMSPOC kısa süre önce, SpaceX takımyıldızının yaklaşık yüzde 30’unu temsil eden 841 Starlink uydusunun 6.000 yakın yaklaşımdan etkilendiği bir birleşme fırtınası olayını ortaya çıkardı.

COMSPOC standartlarına göre bir bağlantı, yörüngedeki iki nesnenin birbirinden 6 mil (10 kilometre) uzaklıkta olması olarak tanımlanır. SpaceX, herhangi bir Starlink’in etkilenip etkilenmediği konusunda yorum yapmadı, ancak uzay çöpüyle ilgili geçmiş tartışmalarda şirket, uydularının yakına yaklaşan uzay araçlarından veya enkazdan kaçmak için manevra yapabileceğini vurguladı.

COMSPOC bir raporda, Starlink’in beş katmanlı uzay aracının 3. Grubu’nun, daha önce Rus ASAT enkazına yaklaşan diğer güneş uyumlu uydulara benzer bir yörüngede olduğunu belirtti.

Teslarati’ye göre Grup 3, 97.6 derecelik bir eğimde ve 347 mil (560 kilometre) yükseklikte.

SpaceX, 10 Temmuz ve 22 Temmuz’da her ikisi de Vandenberg’den olmak üzere iki Grup 3 koleksiyonunu daha yörüngeye gönderdi.

SpaceX’in 2022’deki 36. lansmanı, bir yıl içinde sürekli büyüyen lansman rekoruna eklendi. Şirket ayrıca, 2022’de art arda 62. ilk etap inişini ve 34. güçlendirici yeniden uçuşunu tamamladı.

Cuma günkü uçuş, bu özel Falcon 9 ilk aşamasının 10. uçuşuydu, raporlara göre bu bir SpaceX göreviydi.
genel-8