Bir ses mikserinin kadranlarında oturan altın bir bitcoin

Burada bahsettiğimiz tam olarak bu tür bir “mikser” değil, kripto bros sık sık madeni paralarının fiyatını “11’e git” görmekten bahsederler.
Fotoğraf: Satheesh Sankaran (Shutterstock)

Yetkililer iddia Çoğunlukla topluluk tarafından yürütülen “merkezi olmayan” ve “açık kaynaklı” bir projenin kurucularının, platformları aracılığıyla akan yasadışı fonlardan “büyük ölçekli kârlar” elde ettiğini ve şimdi en az bir kurucunun uzun Hollanda kolluk kuvvetlerinin kolu.

Hollanda’nın Mali Bilgi ve Soruşturma Servisi, ülkenin finans suçları kanun uygulama bölümü, ilan edildi Cuma günü, kripto karıştırıcı Tornado Cash aracılığıyla “suçlu mali akışlarını gizlemek ve kara para aklamayı kolaylaştırmakla” karıştığını iddia ettikleri 29 yaşındaki bir Amsterdam sakinini tutukladıklarını bildirdiler.

Kendini merkezi olmayan, açık kaynaklı bir proje olarak tanımlayan Tornado Cash, onaylanmış Pazartesi günü ABD Hazine Bakanlığı tarafından, yasa dışı tarafların lansmanından bu yana üç yıl içinde 7 milyar doların üzerinde kripto para aklamasına izin vermekle suçladı. Bunların arasında görünüşe göre 625 milyon dolarlık devasa bir yığın vardı. Ronin Köprüsü hilesi Kuzey Kore rejimiyle bağlantılı bilgisayar korsanları tarafından çalındı.

Ancak görünüşe göre Hollandalı yetkililer, ABD kripto karıştırıcıyı yaptırım listesine koymadan önce bile Tornado Cash’i araştırıyor. Yayın, FIOD’un siber kolunun Haziran ayında Tornado Cash’i araştırmaya başladığını belirtiyor. bu yıl. Emniyet teşkilatı, kripto karıştırıcıyı çalıştıran merkezi olmayan özerk organizasyonun (DAO) yaratıcılarının arkasındaki kişilerin “en az” 7 milyar dolarlık bir ciro gördüklerini ve kurucuların fonlardan “büyük ölçekli karlar elde ettiğini” düşündüklerini söyledi. Kuzey Kore bağlantılı operasyonlar tarafından yürütülenler de dahil olmak üzere hack yoluyla çalındı.

Cuma sabahı itibariyle, Tornado.cash’i barındıran site kapalıydı ve geliştiricilere çevrimiçi olarak ulaşmamıza rağmen, soruna neyin neden olabileceğini hala duymadık. Hazine departmanı yaptırımları, mikserin kripto cüzdanlarını etkin bir şekilde yaptırımlı hesapların listesi, ABD merkezli herhangi bir işletmenin veya vatandaşın platformla iş yapmasını yasadışı hale getiriyor. Kripto danışmanları gibi diğer kripto işletmeleri Daire kendilerini onaylanmış karıştırıcıdan uzaklaştırmak için hızla çalıştı.

DAO’ların merkezi olmayan olması amaçlanmıştır ve blok zinciri sistemlerinde herhangi bir değişiklik yapmak için paydaşlardan fikir birliği oyu gerektirir. Bununla birlikte, DAO kurucuları, başlangıçta blok zincirinin kurallarını ve kodlamasını kabul ettikleri için operasyonda hala büyük bir paya sahipler. Kripto karıştırıcılar, birden fazla kullanıcının kripto fonlarını alarak, fonları kullanıcılara yeniden dağıtmadan önce dijital para biriminin kaynağını gizlemeye yardımcı olmak için karıştırarak çalışır, eksi bir kesinti.

Tornado Cash ve diğer kripto karıştırıcıların hayranları, tüm bunlara rağmen hala kullanımları için tartışıyorlar. büyük miktarda bariz yasadışı kripto para aklama devam ediyor. Kripto savunucuları, kriptonun amacının bir kısmının işlemleri hükümet sansürlerinin erişiminden uzak tutmak olduğunu iddia ederek, blok zinciri ademi merkeziyetçiliğinin ideallerini düzenli olarak yayıyorlar. Taraftarlar, devam eden Rus işgaline karşı savaşan Ukrayna birliklerine mali destek sunarken kendilerini ve bağışçıları anonim tutmaya çalışmak gibi örneklere işaret ediyor. Ethereum blok zincirinin kurucularından biri olan Vitalik Buterin, Tornado’yu bu amaçla kullandığını söyledi.

Hangi Tornado Cash geliştiricisinin gözaltına alındığına dair resmi bir onay yok, ancak FIOD ayrıca birden fazla tutuklama olasılığını dışlamadıklarını söyledi. Tutuklamanın mikserin orijinal kodunu yazmakla mı yoksa diğer yasadışı davranış iddialarıyla mı ilgili olduğu belli değil.

Tornado Cash’in geliştiricilerinden Roman Semenov, bu hafta başlarında GitHub hesabının aşağı çekilmiş. GitHub adlı internet barındırma hizmeti, Tornado Cash’in onaylanmış kripto cüzdanlarıyla teknik olarak ilgilenmiyor, bu nedenle kod barındırma şirketinin herhangi bir bağlantıdan kaçınmaya çalışması daha olasıdır. ağır alıntı kripto karıştırıcı.

Ocak ayı röportajında CoinDeskmikser protokolünün kurucularından Senenov, “ekip protokol üzerinde fazla kontrole sahip değil” dedi ve tüm önemli kararlar DAO aracılığıyla Tornado topluluğu tarafından verilirken, çoğunlukla GitHub’a kod yayınladıklarını iddia etti. .

Semenov, Gizmodo’nun Twitter üzerinden gönderdiği sorulara hemen yanıt vermedi. GitHub sözcüsü Gizmodo’ya bir e-postada “Ticaret yasalarının GitHub’ın Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar (SDN’ler) veya diğer reddedilen veya engellenen taraflar olarak tanımlanan kullanıcıları ve müşterileri kısıtlamasını veya GitHub’ı engellenen taraflar adına kullanmasını gerektirdiğini” söyledi.

genel-7