Ülkenin en büyük tüketici elektroniği zinciri Best Buy, virüs azaldıkça tüketici davranışındaki yeni değişikliklere uyum sağlamak amacıyla işleri azaltıyor.

Best Buy, kaç kişiyi işten çıkardığını söylemeyi reddetti, ancak haberi ilk bildiren The Wall Street Journal, mağaza düzeyinde yüzlerce işi kapsadığını tahmin etti.

Best Buy, The Associated Press’e e-posta ile gönderilen bir bildiride, “Müşterilerimize hizmet verdiğimizden emin olmak için ekiplerimizi her zaman değerlendiriyor ve geliştiriyoruz,” dedi ve “Müşterilerin her zamankinden daha fazla dijital alışveriş yapmaları da dahil olmak üzere, sürekli değişen makroekonomik ortamda, Az sayıda rolü ortadan kaldırmayı da içeren ekiplerimizde ayarlamalar yaptık.”

İstihdam kesintileri, Best Buy’ın geçen ayın sonlarında yıllık satışlarını ve kar tahminini düşürmesinin ardından geldi ve artan enflasyon nedeniyle gadget’lara yapılan harcamaları azalttı. Minneapolis merkezli şirket, birkaç gün önce kâr görünümünü düşüren Walmart’ı tekrarladı. Ülkenin en büyük perakendecisi, temel ihtiyaç maddelerindeki yüksek fiyatların, alışveriş yapanları isteğe bağlı ürünlerde kesinti yapmaya zorladığını söyledi.

Walmart ayrıca bu ayın başlarında, yeniden yapılanma çabasının bir parçası olarak şirket merkezindeki işleri kestiğini duyurdu.

Yine de, genel ABD iş piyasasına ilişkin en son anlık görüntü, enflasyon şiddetle devam ederken ve her tür işletmeyi etkilerken bile güçlü kalmaya devam ediyor. Geçen hafta hükümet, işsizliğin bir çentik daha düştüğünü, yüzde 3,6’dan yüzde 3,5’e düştüğünü ve pandemi başlamadan hemen önce ulaşılan 50 yılın en düşük seviyesine ulaştığını bildirdi. Ekonomi şimdi, COVID-19’un ABD’yi vurduğu Mart ve Nisan 2020’de kaybedilen 22 milyon işin tamamını geri kazandı.

Best Buy, geçen ay, en az bir yıl boyunca açılan mağazalarda bu yılki satışların, Mayıs ayında ilk başta tahmin edilen yüzde 3 ila yüzde 6’lık düşüşten çok daha fazla, yüzde 11 düşmesini beklediğini söyledi.

Best Buy’ın mali ikinci çeyreği için karşılaştırılabilir satışların yüzde 13 düşmesini bekliyor. Yine de, çeyrek gelirinin 2020’nin ikinci çeyreğinden yaklaşık yüzde 7,5 daha yüksek olması gerektiğini söyledi.

Best Buy, üç aylık sonuçlarını 30 Ağustos’ta açıklayacak.
genel-8