NASA'nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi tarafından 14 Ekim 2014'te görüntülenen bir güneş patlaması.

NASA’nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi tarafından 14 Ekim 2014’te görüntülenen bir güneş patlaması.
resim: NASA/SDO

Güneş’in 11 yıllık güneş döngüsünün üçüncü yılındayız, ve düşük Dünya yörüngesindeki uydular zaten zararlı etkileri yaşıyor. Bilim adamları şimdi, mevcut döngü tahmincilerin beklediğinden daha güçlü olduğunu kanıtladığı için en kötüsünün henüz gelmediği konusunda uyarıyorlar.

A uzay hava uzmanları paneli, yakın zamanda sonuçlandırılan bu endişeleri dile getirdi. 36. Küçük Uydu Konferansı Secure World Foundation tarafından organize edilmektedir. 8 Ağustos’ta konuşan NOAA’nın Uzay Hava Tahmin Merkezi’nde (SWPC) bir uzay bilimcisi olan Tzu-Wei Fang, önümüzdeki birkaç yıl için kasvetli bir görünüm sundu.

Fang, “Geçtiğimiz iki yılda ne deneyimlemiş olursanız olun önemli değil,” dedi. rapor edildi SpaceNews’de. “Geçtiğimiz iki yılda öğrendikleriniz önümüzdeki beş yılda uygulanmayacak.”

Gerçekten de, düşük Dünya yörüngesi alışılmadık derecede çalkantılı bu günlerde, Güneş en son güneş maksimumuna yaklaşırken – artan güneş aktivitesi ile karakterize edilen bir dönem. Fang ve meslektaşları, küçük uyduların, takip eden güneş fırtınalarına karşı özellikle savunmasız olduğu ve küçük uydu operatörlerinin, Güneş’in yaşam döngüsünde düzenli olarak meydana gelen bir fenomene yeterince yanıt vermediği veya bunlara uyum sağlamadığı konusunda uyardı. Ancak 11 yıllık güneş döngüsü tahmin edilebilir olsa da, Aralık 2019’da başlayan mevcut döngü, beklenenden daha olaylı olduğunu kanıtlamak.

Güneş’in manyetik alanındaki periyodik değişiklikler güneş lekelerinin sıklığını etkiler ve bu da güneş patlamalarının sıklığını artırır. Bu patlamalar, bir kısmı Dünya atmosferine ulaşan güneş sistemine yüksek enerjili elektromanyetik radyasyon dalgaları gönderir. Bunu ekstra dramatik auroralar şeklinde görüyoruz, aynı zamanda yıkıcı “uzay havası” olarak görüyoruz. Bu fırtınalardan gelen ısı, üst atmosferin genişlemesine neden olarak, düşük Dünya yörüngesindeki uydular için ekstra sürüklenme ve hızlandırılmış yörünge bozulması ile sonuçlanır.

Bunun etkilerini şimdiden görüyoruz. Şubat ayında SpaceX, bir jeomanyetik fırtına sonucunda 49 Starlink uydusunu kaybetti. Uydular daha yeni fırlatılmıştı ve operasyonel yörüngelerine ulaşmaya çalışıyorlardı, ancak 3 Şubat’ın fırlatılmasından hemen önce meydana gelen bir parlamanın sonucu olan bir güneş fırtınasının “hızı ve şiddeti”, “atmosfer sürtünmesinin artmasına neden oldu. önceki lansmanlara göre yüzde 50 daha yüksek” binaen SpaceX’e. Ancak Fang’ın konferansta sert bir şekilde belirttiği gibi, bu fırtına “aslında kataloğumuzda küçük bir fırtınaydı.” SpaceNews’e göre, SWPC ve SpaceX olayı incelemek için birlikte çalışıyor ve konuyla ilgili kısa süre içinde beklenen bir makale var.

Güneş aktivitesindeki artış, 2019 yılında uzaya fırlatılan Planetary Society projesi LightSail2’yi de etkiledi. 344 fit kare (32 metrekare) güneş yelkenine sahip uydu, şimdi atmosferde yanması bekleniyor ekstra güneş aktivitesinin bir sonucu olarak bu yıl bir noktada.

Ekstra sürüklemenin bir başka sonucu da, uyduların ve enkazların yörünge konumlarını değiştirmesine neden olarak, zaten karmaşık olan bu nesneleri izleme ve olası çarpışmalardan kaçınma işini daha da zor hale getirmesidir. Dahası, artan güneş aktivitesi uydu elektroniğine zarar verebilir ve Uluslararası Uzay İstasyonu dışında çalışan astronotlar için tehlike oluşturabilir.

Mevcut güneş döngüsünün, güneş aktivitesinin daha da yoğun olacağı on yılın ortalarında zirve yapması bekleniyor. Konferans panelistleri, hazır bileşenler içeren küçük uyduların gelecekteki güneş fırtınaları tarafından kızartılacağından endişe ediyor, çünkü bu üniteler bu seviyedeki enerjiye dayanacak şekilde inşa edilmedi. tehlike. Smallsat operatörlerine ve üreticilerine tavsiyeleri, radyasyonla sertleştirilmiş bileşenleri “kritik alt sistemlerde” kullanmaları ve “ara sıra kesintileri kaldırabilecek diğer sistemlerde” kullanıma hazır bileşenleri kullanmalarıdır. SpaceNews bildirdi.

Sorunlu bir şekilde, endüstri bu yönde ilerlemiyor gibi görünüyor – endişe verici bir işaret, en kötüsünün henüz gelmediği göz önüne alındığında. Sonuç olarak, önümüzdeki beş yıl içinde, giderek artan sayıda küçük uydunun erken ölümlerini beklediğini üzülerek beklemeliyiz.

Daha: Muhteşem Video, Jeomanyetik Fırtınadan Sonra Porto Riko Üzerinde Parçalanan Starlink Uydusunu Gösteriyor.genel-7