Gururlu ebeveynler, çocuklarının önemli adımlarını ve başarılarını başkalarıyla paylaşmaktan hoşlanır. Bu, sosyal ağlarda veya messenger aracılığıyla gerçekleşirse, birkaç kurala uyulmalıdır. Aksi takdirde, tatlı çocuğun fotoğrafının daha sonra utanç verici sonuçları olabilir – veya daha kötüsü.

İnternetteki çocuk fotoğrafları sevimlidir ama anne babalara da büyük sorumluluk düşmektedir. Çünkü bir kez yayınlandıktan sonra fotoğraflar, çocukların ve ebeveynlerin genel bir bakışı olmadan kolayca yayılabilir.

Sadece sosyal ağlarda ve uygulamalarda paylaşımda bulunan herkes, çocukları dijital kimliklerini şekillendirmelerine yardımcı olma fırsatından mahrum bırakır. O alman çocuk vakfı (DKHW) bu nedenle bu beş ilkeyi tavsiye etmektedir.

çocukları dahil etmek

Çocuklar bunu zaten yapabiliyorsa, DKHW’ye göre onlara söz hakkı verilmelidir. Daha sonra ebeveynler ayrıca bir resim yayınlamanın nedenlerini ve yayınlanmama nedenlerini tartışabilirler. Bu şekilde çocuklar, fotoğrafları ve kişisel verileri sorumlu bir şekilde nasıl kullanacaklarını en baştan öğrenirler.

İnternetteki çocuk fotoğraflarındaki ayrıntılardan kaçının

Çocuğun tam adı asla fotoğrafla birlikte yayınlanmamalıdır. Anaokulu, okul ve konut binası gibi tanınabilir yerler bile resimde olmamalıdır. Ebeveynler, İnternet’teki resimlere yapılan yorumlar veya bağlantılar söz konusu olduğunda da tutumlu olmalıdır. Fotoğrafta başka çocuklar varsa, fotoğrafçıların yayınlanmadan önce ebeveynlerinin onayına ihtiyacı vardır.

Çocukların yüzlerini göstermemek daha iyi

Hemen hemen her durum çocuğun yüzü gösterilmeden tasvir edilebilir. Örneğin, yukarıdan veya arkadan fotoğraf çekerek. Yüze akıllıca yerleştirilmiş bir emoji de çocuğun haklarını koruyabilir. DKHW, bunun özellikle çocukların resimlerinin internette yayınlanıp yayınlanmayacağına kendileri karar verecek yaşta olmadığı durumlarda geçerli olduğunu tavsiye ediyor.

Alexandra Koch-Skiba, Çevre Şikayet Ofisi, dikkatli olmayı tavsiye eder. Çocuğun yüzünü gösteren resimler sadece akraba veya yakın arkadaşlarla bitmelidir.

Ayrıca ilginç: iPhone ile daha iyi fotoğraflar için 7 ipucu

Utanç verici durumlardan kaçının

Çocuklar, utanç verici veya aşağılayıcı durumlarda değil, fotoğraflarla giydirilmelidir. O an bir durum ne kadar komik görünürse görünsün, yüzünüzün lapayla kaplı veya lazımlık üzerindeki resimleri daha sonra rahatsız edici bir şekilde aklınıza gelebilir. Görüntünün arka planı da potansiyel olarak hoş olmayan şeylerden arındırılmış olmalıdır.

Koch-Skiba ayrıca banyo fotoğraflarında dikkatli olunmasını tavsiye ediyor. Bu tür aile fotoğraflarının yanlış ellere geçebileceği ve cinselleştirilebileceği konusunda uyarıyor. Ankete göre, yüzde 77,7’si çocuklarının çıplak görülebileceği fotoğrafları göndermekten kaçınıyor.

güvenlik ayarları

Ebeveynler her gönderi için görünürlük ayarlarının ne olduğundan emin olmalıdır. Herkes resmi görebilir mi yoksa sadece arkadaşlar mı? Aynısı, özellikle görüntü gruplar aracılığıyla gönderiliyorsa, Messenger aracılığıyla gönderme için de geçerlidir. DKHW, mümkün olan en dar alıcı gruplarını önerir.

Ebeveynler, ara sıra değiştirildiği için Facebook ve Co.’nun temel gizlilik ayarlarını düzenli olarak kontrol etmelidir. Ortak platformlar, özel veya genel bir hesabın gerçek kararının ötesine geçen kesin güvenlik ayarları sunar.genel-25