Haftalarca süren sızıntılar ve söylentilerden sonra, Samsung nihayet bugün Unpacked etkinliğinde 279,99 $ Galaxy Watch 5 ve 449,99 $ Galaxy Watch 5 Pro’yu duyurdu. Ve çok fazla sürpriz olmasa da şirket, Galaxy Watch 4’ün zayıf pil ömrüyle ilgili eleştirileri ciddiye almış görünüyor. Hem Watch 5 hem de Watch 5 Pro, daha büyük piller, daha hızlı şarj ve önyükleme için daha fazla dayanıklılık sunar.

Galaxy Watch 5 serisi ile Samsung, akıllı saat serisini bir kez daha sarsıyor. Galaxy Watch 4 serisi, Tizen döneminden ana Galaxy Watch ve Watch Active serilerini yeniden markalarken, bu yılki etkinlik tamamen yeni bir modeli tanıtıyor: Galaxy Watch 5 Pro. Vanilya Galaxy Watch 5 giriş seviyesi amiral gemisi iken, Pro’nun açık hava meraklılarına yönelik daha premium bir versiyon olması amaçlanıyor. Her ikisi de daha ince dokunmatik çerçeveye sahip olsa da, Samsung’un ikonik fiziksel döner çerçevesi de yoktur. Fiziksel çerçeve hayranları için Galaxy Watch 4 Classic, Watch 5 ve Pro arasında orta seviye bir seçenek olarak kalacak.

Galaxy Watch 5, 40 mm ve 44 mm, Pro ise tek bir 45 mm boyutunda geliyor. Tüm saatler, 1.5 GB RAM ve 16 GB dahili depolama ile aynı 1.18 GHz Exynos W920 işlemci tarafından desteklenmektedir. Galaxy Watch 5 serisi ayrıca, ilk olarak Watch 4’te tanıtılan ve EKG’leri, kalp atış hızını ve vücut kompozisyonu analizini sağlayan 3’ü 1 arada BioActive sensörün geliştirilmiş bir versiyonuna sahiptir. Samsung, geliştirilmiş sensörün, kişiselleştirilmiş uyku koçluğu da dahil olmak üzere Watch 5’e daha gelişmiş uyku izleme özellikleri eklediğini söylüyor. Ayrıca yerleşik GPS, temassız ödeme, isteğe bağlı LTE, Bluetooth 5.2 ve Wi-Fi elde edersiniz. Her iki saat de 5ATM ve IP68 toza ve suya dayanıklılık özelliğine sahiptir.

Galaxy Watch 5 Pro, açık hava meraklılarına yöneliktir.

Bu seferki yeni bir vücut ısısı sensörü. Samsung Electronics America’nın giyilebilir ve aksesuar başkanı Doug Wegener şunları söyledi: Sınır sıcaklık sensörünün uyku takibi için başka bir veri noktası ekleyeceğini, ancak şimdilik bu kadar. Wegener’e göre, sensörün eklenmesi, geliştiricilere yeni sağlık ve zindelik özellikleri tasarlamada daha fazla seçenek sunmayı amaçlıyordu.

Bu seferki büyük donanım kazanımları pil ömrü ile ilgili. Watch 5 yüzde 13 daha büyük bir pile sahip – 40mm Watch 5’te 284mAh pil ve 44mm’de 410mAh pil. Bu, tek bir şarjla yaklaşık 40 saate çevrilmelidir. Pro, tek bir şarjla 80 saat veya 20 saat sürekli GPS kullanımı için derecelendirilmiş daha da büyük bir 590mAh pile sahiptir.

Samsung, daha büyük piller eklemenin yanı sıra şarj hızını da iyileştirdi. Sadece 30 dakikada sıfırdan yüzde 45 pile çıkabileceğinizi iddia ediyor. Uyku takibiyle ilgilenen kişiler için şirket, yalnızca sekiz dakikada sekiz saatlik pil alabileceğinizi söylüyor.

40mm Watch 5 yan yana renk seçenekleri

40 mm Galaxy Watch 5, grafit, pembe altın ve gümüş renklerinde ve mor bir kayışla sunuluyor. 44mm versiyonu grafit, safir ve gümüş olarak mevcuttur.

Özellikle her zaman açık ekran ve Google Asistan’ın etkin olması gibi güç tüketen özelliklerle, bu daha büyük pillerin gerçekte ne kadar yol kat ettiğini test ederken görmemiz gerekecek. Sonuçta, Samsung geçen yıl 40 saatlik pil ömrü sözü verdi, ancak hem Galaxy Watch 4 hem de Watch 4 Classic bu tahminin çok altında kaldı. Yine de, Samsung’un tek yaptığı pil ömrü ise, Galaxy Watch 4 ile yaşadığımız sıkıntıları düzeltmede uzun bir yol kat edecek.

Aksi takdirde, Galaxy Watch 5 artımlı bir güncellemedir. Ana tasarım değişiklikleri, daha dayanıklı bir safir kristal ekran ve daha kıvrımlı bir sırttır, böylece 3’ü 1 arada sensörün bilekle daha iyi cilt teması sağlar. Daha anlamlı güncellemeler yazılımdan gelecektir. Watch 5 serisi, bir dizi yeni erişilebilirlik özelliği, daha iyi bir yazma arayüzü ve çift SIM desteği ekleyen One UI Watch 4.5 ile birlikte gönderilecek. SoundCloud ve Deezer gibi uygulamalar ve Google Haritalar’da sesli navigasyonu doğrudan bilekten kullanma yeteneği de Wear OS 3’e geliyor. Aylarca bekledikten sonra, Samsung Galaxy Watch sahipleri nihayet Google Assistant’ı saatlerinde kullanabiliyor. (Panik yapmayın, Bixby severler. Samsung, beşinize de Bixby’nin Watch 5 ve Pro’da hala mevcut olduğunu vaat ediyor.)

Bilekte fitness ölçümlerini gösteren Galaxy Watch 5 Pro

Watch 5 Pro, siyah veya gri titanyum olarak mevcuttur.

Yeni model olduğu ve tamamen farklı bir kitleyi (aka, Garmin ve Polar kalabalığı) hedeflediği göz önüne alındığında, daha parlak güncellemeler Pro için ayrılmıştır. Watch 5’in 24GPa ekranına kıyasla titanyum kasası ve daha sert 29GPa safir kristal ekranıyla daha dayanıklıdır. Ayrıca şık yeni bir manyetik tokaya sahiptir.

Ancak açık hava meraklıları, muhtemelen en çok Pro’nun haritalama özelliklerinden etkilenecek. Artık adım adım navigasyonla birlikte yürüyüş ve bisiklete binme için GPX rotalarını indirebilirsiniz. Geldiğiniz yoldan geri dönebilmeniz için geri izleme özelliği de vardır. Bu, çoklu spor GPS saatlerinde temel bir özellik olsa da, genellikle gelişmiş bir amiral gemisi akıllı saatte bulduğunuz bir şey değildir. Öyle olsa bile, Samsung’un Garmin severleri cezbetme yeteneği, Pro’nun gerçekten çok günlü bir pille teslim edip edemeyeceğine gerçekten inecek.

Galaxy Watch 5 ve Watch 5 Pro bugünden itibaren ön siparişe açıldı ve 26 Ağustos’tan itibaren kargoya verilecek. Watch 5 279,99 dolardan, Pro ise 449,99 dolardan başlıyor. LTE sürümleri ekstra 50 dolara mal oluyor. Her iki saatin de 329,99 dolardan başlayan Bluetooth özellikli Golf Sürümü olacak.


İlişkili:genel-2