Yönlü Polarizasyon Kamerası (DPC), yakın zamanda fırlatılan karasal ekosistem karbon izleme uydusu üzerinde donatıldı. Kredi bilgileri: HFIPS

Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi’nden bir Long March 4B taşıyıcı roketi ile bir karasal ekosistem karbon izleme uydusu fırlatıldı ve planlanan yörüngeye girdi.

Anhui Optik ve İnce Mekanik Enstitüsü, Hefei Fizik Bilimleri Enstitüleri, Çin Bilimler Akademisi’nden bir araştırma ekibi tarafından bağımsız olarak geliştirilen Yönlü Polarizasyon Kamerası (DPC) ile donatılmıştı.

DPC, Dünya atmosferinin çok açılı ve çok spektral polarizasyon radyasyon verilerini elde etmek ve küresel atmosferik aerosollerin ve bulutların optik ve fiziksel parametrelerinin uzaktan algılama verilerini almak içindir.

Böylece, küresel iklim değişikliği araştırma ve uygulamalarının ihtiyaçlarını karşılayabilir, uydu platformundaki diğer optik yüklerin yüksek hassasiyetli atmosferik düzeltmesini sağlayabilir ve aerosol zorlamalı radyasyon etkilerinin incelenmesi için gereken atmosferik parametrelerin gözlemlenmesini destekleyebilir.

Bu optimize edilmiş DPC, eski modele kıyasla birçok avantaja sahiptir. Uzamsal çözünürlük ve gözlem açılarının sayısı gibi parametreler iyileştirildi ve yeni “yörüngede bulut yargısı” işlevi eklendi.

Aerosol uzaktan algılama ürünlerinin geliştirilmiş uzamsal çözünürlüğü, hava kirliliği izleme yeteneğini geliştirir. Ve aerosol bilgilerinin artması sayesinde, DPC, yüzey yansıtma ürünlerinin tersine çevrilmesine daha elverişli olan aerosol çoklu parametrelerinin tersine çevrilmesini daha iyi kısıtlayabilir.

“Yörüngede bulut yargısı”, aynı uydu platformundaki diğer optik uyduların yük anahtarı için temel olarak kullanılabilir, bu da yörüngedeki yükün daha uzun hizmet ömrüne yol açar.

Uydu, atmosferik aerosollerin dağılımını izleyecek ve Çin’deki karadan uzaktan algılamanın niceliksel seviyesini iyileştirecek. Ayrıca çevre koruma, ölçme ve haritalama, meteoroloji, tarım ve afet azaltma gibi alanlarda operasyonel destek ve araştırma hizmetleri de sağlayacak.


Uydu yükleri, Long March-4C roketinin kalkmasıyla uzaya uçuyor


Çin Bilimler Akademisi tarafından sağlanan

Alıntı: Optimize edilmiş yönlü polarizasyon kamerası, karasal ekosistem karbon izlemesine yardımcı olur (2022, 9 Ağustos), 10 Ağustos 2022’de https://phys.org/news/2022-08-optimized-polarization-camera-terrestrial-ecosystem.html adresinden alınmıştır.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1