Google Kısaca Dün Gece İnterneti Nuked başlıklı makalenin resmi

Fotoğraf: Torsten Silz (Getty Resimleri)

ABD’li internet kullanıcılarının büyük bir kısmı dün gece Google hizmetlerinden yoksun bir dünyanın karanlık, sinir bozucu gerçeklerini kısaca yaşadı. Google o zamandan beri kesinti sorunlarını çözmüş olsa da, önceki raporlar önerildi kesintiler, Council Bluffs, Iowa veri merkezinde en az üç elektrikçinin ciddi şekilde yaralanmasına neden olan bir “elektrik kazası” ile bağlantılı olabilirdi. Google, Gizmodo ile konuşurken bağlantıyı reddetti ve kesintilerin ne anlama gelirse gelsin dahili bir hatadan kaynaklandığını söyledi.

İnternet kesintisi izleme sitesi Downdetector başladı raporlama hesapları Google kesintilerinin yüzdesi Pazartesi akşamı saat 9:00 EST civarında, kullanıcı raporları bir saatten kısa sürede 40.000’in üzerine çıktı. Kesintiler, Google ürünlerinin gamını çalıştırdı ve binlerce kişinin aramaya, Google’ın temel ürününe veya Google Haritalar’a erişimini engelledi. Kullanıcıların ayrıca Gmail ve Google görselleriyle ilgili sorunlar yaşadığı bildirildi. Kesintiler çoğunlukla ABD merkezli kullanıcılarla sınırlı görünüyordu, ancak Bloomberg notlar arama sorunları Tayvan ve Japonya’daki bazı kullanıcıları da etkiledi. Kesinti raporları yaklaşık iki saat sonra azalmaya başladı.

Google Kısaca Dün Gece İnterneti Nuked başlıklı makalenin resmi

Bir açıklamada, Google kesintilerin kısmen bir “yazılım güncellemesi” ile ilgili olduğunu söyledi.

Google yaptığı açıklamada, “Bu öğleden sonra Pasifik Saati’nde meydana gelen ve Google arama ve Haritalar’ın kullanılabilirliğini kısaca etkileyen bir yazılım güncelleme sorununun farkındayız” dedi. “Verdiğimiz rahatsızlık için özür dileriz. Sorunu hızlı bir şekilde çözmek için çalıştık ve hizmetlerimiz artık tekrar çevrimiçi.”

Burası işlerin biraz bulanıklaştığı yer. Kullanıcıların Google’ın kesintiler yaşamaya başladığı sıralarda bildirildiğine göre Council Bluffs veri merkezinde kritik yaralanmalarla hastaneye en az üç elektrikçi gönderen büyük bir elektrik yangını ile uğraşıyor. Mühendisler, göre SF Gate’in patlama meydana geldiğinde veri merkezlerine yakın bir trafo merkezinde çalıştığı bildirildi. Elektrikçilerden birinin hava yoluyla yerel bir hastaneye kaldırıldığı, diğer ikisinin ise yaralarını tedavi etmek için ambulanslarla getirildiği bildirildi. benCouncil Bluffs veri merkezinin en büyük şirketin ABD’ye yayılmış 14 veri merkezinden

Bir Google sözcüsü olayı Gizmodo’ya gönderilen bir e-postada kabul etti.

Sözcü, “Dün Google’ın Council Bluffs, Iowa’daki veri merkezinde meydana gelen ve tedavi gören ve durumu stabil olan üç kişinin yaralanmasına neden olan bir elektrik olayının farkındayız” dedi. “Tüm çalışanların sağlığı ve güvenliği bizim mutlak önceliğimizdir ve durumu kapsamlı bir şekilde araştırmak ve gerektiğinde yardım sağlamak için ortaklar ve yerel yetkililerle yakın bir şekilde çalışıyoruz.”

Google’ın arama motorundaki herhangi bir aksama, hatta küçük olsalar bile, şirketin müstehcen arama motoru pazar payı boğazından dolayı muazzam bir ağırlığa sahiptir. Araştırmacılar, Google hesaplarını şu şekilde tahmin ediyor: bir yerde arasında Dünya çapında yapılan aramaların %61.7’si ve %92’si.

Dünyanın internetinin bu Googlifikasyonu yalnızca mobil çağda yoğunlaştı. Android donanımlı cihazlar, göre araştırma firması Gartner, 2016’nın sonunda küresel akıllı telefon işletim sistemi pazar payının %82’sini oluşturdu ve bu telefonların büyük çoğunluğunda varsayılan arama motoru olarak Google kullanıldı. Google’ın eldivenlerinin tüm Apple iOS ürünlerinde de olduğu bildiriliyor. Geçen yıl, arama devinin bildirildiğine göre Apple’a yaklaşık 15 milyar dolar ödedi Apple’ın Safari tarayıcısında varsayılan arama motoru olarak kalmak için.

Bu gelişmekte olan bir hikaye.

15:09’da güncellendi: Google’dan eklenen ifadelergenel-7