Nebraska’dan 17 yaşındaki bir kadın ve annesi, polisin çiftin özel sohbet geçmişini Facebook’tan edinmesinin ardından yasadışı kürtaj yapmak ve bir cesedi gizlemek de dahil olmak üzere cezai suçlamalarla karşı karşıya.

Her ne kadar iki kadına yönelik suçlamalar yerleşik kürtaj yasasına dayansa da (Nebraska, annenin hayatı tehlikede olmadığı sürece döllenmeden 20 hafta sonra kürtajı yasaklıyor), kadın sağlığı kampanyacıları ve dijital mahremiyet savunucuları, davanın her yerde her yerde bulunan dijital gözetimin tehlikelerini gösterdiğini söylüyor. İleti-Karaca Amerika.

“Tersine çevrildiğinden beri Karaca, Facebook’un ana şirketi Meta ve diğer Big Tech şirketleri üreme sağlığına erişimi savunma konusunda yüksek sözler verdiler, ”dedi kar amacı gütmeyen Fight for Our Future’ın genel müdürü Caitlin Seeley George yaptığı açıklamada. “Aynı zamanda, bu şirketlerin ikiyüzlü gözetim uygulamaları, onları kürtaj arayan, kolaylaştıran ve sağlayan insanların suç sayılmasında suç ortağı yapıyor.”

Mahkeme ve polis kayıtları tarafından yayınlandı Anakart polisin 17 yaşındaki Celeste Burgess ve annesi Jessica Burgess’i, çiftin Celeste tarafından erken doğum yapmış ölü bir çocuğu yasadışı bir şekilde gömdüğüne dair bir ihbar aldıktan sonra soruşturmaya başladığını gösteriyor. İki kadın, Norfolk, Nebraska Polis Bölümü’nden dedektif Ben McBride’a konuyu Facebook Messenger’da tartıştıklarını söyledi ve bu durum, devletin Meta’yı sohbet geçmişleri ve oturum açma zaman damgaları ve fotoğrafları da dahil olmak üzere verileri için bir arama emri çıkarmasına yol açtı.

Meta, talebe uydu ve Messenger sohbet geçmişi, Celeste ve Jessica’nın Celeste’nin evde kürtaj ilacı kullanımını tartıştığını gösteriyor. O sırada Celeste 28 haftalık hamileydi – üçüncü üç aylık döneminin başında.

Polis, çiftin bilgisayarlarına ve telefonlarına el koymak için sohbet geçmişini kanıt olarak kullandı. O zamandan beri iki kadını, Jessica’yı döllenmeden 20 hafta sonra kürtaj yapmak ve lisanslı bir doktor olmadan kürtaj yapmakla (her ikisi de suç) ve Celeste’yi (yetişkin olarak yargılanmakta) suçlamak da dahil olmak üzere bir dizi suçla suçladılar. ölü bir insan vücudunu çıkarmak, gizlemek veya terk etmek suçtur.

Vakanın ayrıntıları ilk olarak savcılık tarafından bildirildi. Lincoln Journal-Star ve Forbesile birlikte Anakart dedektif McBride tarafından sunulan bir yeminli ifade de dahil olmak üzere belgeleri yayınlamak

Medya raporlarına yanıt olarak, Facebook’un ana şirketi Meta stresli veriler için aldığı arama kararının “geçerli” ve “yasal” olduğunu ve kürtajdan bahsetmediğini söyledi.

“Tutuklamalar, bir ceza soruşturmasıyla ilgili suçlamalarla ilgili ve mahkeme belgeleri, o sırada polisin kürtaj kararı değil, yakılıp gömülen ölü bir bebeğin davasını araştırdığını gösteriyor” tweetlendi Meta’nın iletişim direktörü Andy Stone. “Bu emirlerin her ikisine de başlangıçta, onlar hakkında herhangi bir bilgi paylaşmamızı engelleyen ifşa etmeme emirleri eşlik etti. Artık emirler kaldırıldı.”

Arama emrinin kürtajdan bahsetmediği ayrıntısını vurgulayarak Meta, mevcut veri toplama politikalarının ABD’de yasa dışı kürtaj yaptıran kadınları kovuşturmak için kullanılabileceği ve kullanılacağı yönündeki eleştirilerden uzaklaşmaya çalışıyor gibi görünüyor.

Ancak kampanyacılar, Meta’nın her zaman yasal veri taleplerine uyması gerektiğini ve şirketin bunu ancak bu verileri toplamayı durdurması durumunda değiştirebileceğini belirtiyor. Celeste ve Jessica Burgess söz konusu olduğunda, bu, Facebook Messenger’da uçtan uca şifrelemeyi (E2EE) varsayılan yapmak anlamına gelirdi. Bu, polisin sohbetlerini okumak için doğrudan çiftin telefonlarına erişmesi gerektiği anlamına geliyordu. (E2EE, Messenger’da mevcuttur ancak manuel olarak açılması gerekir. WhatsApp’ta varsayılan olarak açıktır.)

Fight for Fight’tan George, “Meta, tüm mesajları için uçtan uca şifrelemeyi varsayılan hale getirme yeteneğine sahip, bu da mesaj gönderenlerden başka hiç kimsenin – hatta Facebook veya Instagram’daki kişilerin bile – özel görüşmelere erişemeyeceğini garanti ediyor” dedi. gelecek. “Meta, özel mesajları izlemekten vazgeçip kullanıcılarını uçtan uca şifrelemeyle korumaya başlayana kadar, hamile kişilerin gözetlenmesine ve kriminalize edilmesine suç ortağı olmaya devam ediyor.”

Bununla birlikte, özel sohbet mesajları, polis tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yasadışı kürtajları kovuşturmak için kullanılması muhtemel bir dizi dijital kanıtın yalnızca bir bileşenidir. Müfettişler, dijital sağlık kayıtları, Google arama geçmişi, metin mesajları ve telefon konum verileri dahil olmak üzere birçok veri kaynağına erişim talep edebilecek.

genel-2