Amazon, palm ödeme hizmeti olan Amazon One’ı 65’ten fazla Whole Foods mağazasına sunacak. E-ticaret devi, alışveriş deneyimini optimize etmek istediğini iddia ederse, bazıları şu anda erişebildiği birçok veriden endişe duyuyor.

Avucuyla öde

Teknolojinin uygulanacağı mağazaların tamamı Kaliforniya’da. Whole Foods, 2017 yılında Amazon tarafından satın alınan bir organik uzman mağazadır. Müşterilerin avuçlarını kullanarak ödeme yapmalarına olanak tanıyan Amazon One, şu anda Amerikan devine ait birkaç kuruluşta, yani Austin, Los Angeles, New York City ve Seattle’daki bir avuç Whole Foods mağazasının yanı sıra Amazon Style mağazası ve Kaliforniya’daki Amazon Fresh ve Amazon Go marketleri, raporlar Sınır.

Aynı kategoride

Roomba elektrikli süpürge.

Amazon, Roomba elektrikli süpürgelerini pazarlayan iRobot’u satın aldı

Teknoloji, ürünlerin satın alınmasını optimize etmek ve kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Müşteriler, katılımcı mağazalarda bir kiosk veya POS istasyonu kullanarak avuç içi izlerini kaydettirerek Amazon One’ı kurabilir. Kaydolmak, bir ödeme kartı ve telefon numarası sağlamayı, Amazon’un hizmet şartlarını kabul etmeyi ve avuçlarının bir görüntüsünü paylaşmayı gerektirir. İşlem tamamlandıktan sonra, Just Walk Out teknolojisinin aksine cüzdanınızı veya akıllı telefonunuzu çıkarmanıza gerek kalmadan ödeme yapmak mümkündür. Tek yapmanız gereken ödeme yapmak ve çıkmak için elinizi cihazın üzerinde sallamak.

Amazon’un alışverişi optimize etmek için farklı teknolojileri

Şirket, alışveriş deneyimini geliştirmek amacıyla birçok cihaz üzerinde çalışıyor. Örneğin, Los Angeles’ta yakın zamanda açılan Amazon Style mağazası, denenmiş ancak satın alınmamış ürünlerin neden olabileceği karmaşa gibi kıyafetleri denemenin zorluğunu en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Örneğin, her giysinin, müşterilerin bir soyunma odasında denemek istedikleri ürünlerin bir listesini oluşturmak için tarayabilecekleri bir QR kodu vardır veya bunları doğru boyutta veya renkte alması ve ardından satın alması için doğrudan bir satış elemanı gönderebilir.

Benzer şekilde, Amazon Go ve Amazon Fresh marketleri, özellikle müşterilerin akıllı telefonlarını kullanarak ödeme yapmalarına olanak tanıyan Just Walk Out teknolojisi sayesinde tamamen bağlantılıdır ve ödeme gerektirmez. Şirket ayrıca, içine yerleştirilen veya çıkarılan her öğeyi kontrol etmek için bilgisayar görüşü ve sensör füzyon algoritmalarının bir kombinasyonunu kullanan akıllı bir alışveriş sepeti olan Dash Cart’ı da tasarladı. sepet.

Alışveriş yapanların ödeme yapmaya hazır olduklarında tek yapmaları gereken Amazon Dash Cart koridorundan mağazadan çıkmak ve ödemeleri Amazon hesaplarıyla ilişkili kredi kartıyla işleme koyulacak.

Amazon'un Dash Cart'ındaki ekran.Amazon'un Dash Cart'ındaki ekran.

Amazon’un akıllı alışveriş sepeti Dash Cart’taki ekran. Fotoğraf: Amazon

Mahremiyet kaygısı

Amazon One kullanıcılarının Amazon hesabıyla bağlantılı avuç içi verilerinin güvenliğine gelince, şirket güven vermek istiyor. Şifrelendiklerini ve tanımlanabilir bir avuç içi imzasının oluşturulduğu Amazon One’a özel bir bulut sunucusuna gönderildiğini açıklıyor. Bununla birlikte, bu teknolojinin dağıtımı, e-ticaret devine bir kez daha binlerce kullanıcı hakkında çok sayıda çok hassas veri sağlıyor.

Bağlantılı alarm şirketi Ring’i devralması ve yakın zamanda iRobot’u satın alması, aynı zamanda ona milyonlarca insanın evinde veri sağlayarak birçok ülkedeki mahremiyet savunucularını ve yetkilileri endişelendiriyor.genel-16