AppLovin Corp, bugün Unity Software Inc’i 17,54 milyar dolara tamamı hisse senedi anlaşmasıyla satın almak için bir teklifte bulundu. Anlaşma gerçekleşirse, oyun endüstrisindeki bir dizi büyük satın almanın en sonuncusu olacak.

Göre Reuters’ten bir rapor, AppLovin, her Unity hissesi için yaklaşık %18’lik bir primle 58.85$ teklif edecek. Önerildiği gibi, Unity kalan hisselerin yüzde 55’ine sahip olacak. Buna karşılık, bu hisseler şirketin oy haklarının yaklaşık %49’unu temsil ediyor. AppLovin CEO’su, anlaşmanın büyük kârlara yol açacağını ve 2024 yılına kadar 3 milyar dolarlık düzeltilmiş işletme karı elde etmeyi vaat ettiğini belirtti. Unity’den henüz bir yanıt gelmedi, ancak şirket en son üç aylık kazanç raporunu bugün daha sonra yayınlayacak.

Unity, en çok aynı adı taşıyan oyun motorunu yapmak ve sürdürmekle tanınır. Unity, Call of Duty: Mobile ve Pokemon Go gibi devasa oyunlarda ve çok sayıda bağımsız projede kullanılıyor. AppLovin, mobil uygulama geliştiricilerinin ve yayıncılarının birçok video oyunu da dahil olmak üzere uygulamalarından para kazanmalarına ve uygulamalarının reklamını yapmalarına yardımcı olur.

Satın alma teklifi, devasa video oyun yazılımı şirketi için yapılan tartışmalardan kısa bir süre sonra geldi. Temmuz ayında Unity CEO’su John Riccitiello, para kazanmayı düşünmeyen geliştiricileri sert bir şekilde eleştirdi. Açıklama büyük tepkiye neden oldu ve Riccitiello daha sonra özür diledi. Çalışanlar da şirketi eleştirdi Savunma Bakanlığı ile sözleşmeler yapmak. Unity ayrıca VFX stüdyosu Weta Digital’i ve IronSource’u satın almadan önce 200’den fazla işçiyi işten çıkarmak.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde öne çıkan herhangi bir şey satın alırsanız GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1