Popüler mesajlaşma uygulaması Snapchat, ebeveynlerin gençlerinin kimlerle sohbet ettiğini görmelerini sağlayan yeni bir ebeveyn denetimi özelliğine sahiptir. Özellikle, özellik ebeveynlerin bu sohbetlerin içeriğini görüntülemesine izin vermiyor.

Salı günü, mesajlaşma uygulamasının geliştiricisi Snap Inc., bir blog yazısı ile duyurulur Family Center adlı yeni bir uygulama içi özelliğin, genç Snapchatter’ların ebeveynlerinin, gençleriyle kimin arkadaş olduğunu ve onlarla kimin sohbet ettiğini görmelerine izin vereceğini söyledi. Ek olarak, ebeveynler hesapları kötüye kullanım için bildirmek için Aile Merkezi’ni de kullanabilir.

Snap Inc./Snapchat

Ancak yeni Aile Merkezi özelliği, ebeveynlerin gençlerin gerçek sohbet konuşmalarını izlemesine izin vermiyor. Ve duyurusunda Snap Inc. neden bu şekilde tasarlandığına dair ilginç bir bakış açısı sundu:

“Aile Merkezi, ebeveynlerin genellikle gençlerinin kiminle arkadaş olduğunu ve ne zaman takıldıklarını bildiği, ancak özel konuşmalarına kulak misafiri olmadığı gerçek dünyada, ebeveynlerin gençleriyle etkileşim kurma biçimini yansıtacak şekilde tasarlanmıştır.”

Family Center’a ayrıca daha fazla ebeveyn denetimi ve kontrolü özelliğinin eklenmesi bekleniyor: Snap, “önümüzdeki haftalarda” ebeveynlerin, gençlerinin yeni eklenen arkadaşlarını da görebileceklerini söylüyor. Sonbaharda Snapchat’in ayrıca daha fazla içerik kontrolü eklemesi ve gençlerin Snapchat’e bir hesap veya içerik bildirdiklerinde ebeveynlerini bilgilendirmeleri için bir yol eklemesi bekleniyor.

Aile Merkezi’ni kurmadan önce yerine getirilmesi gereken birkaç gereksinim vardır:

  • Aile Merkezi’ni kurmak ve gençleriyle bağlantı kurmak için ebeveynlerin kendi aktif Snapchat hesaplarının olması gerekir.
  • Ebeveynler, bir davetiye göndermeden önce Snapchat’te gençleriyle arkadaş olmalıdır.
  • Ebeveynlerin, gençlerini Aile Merkezi’ne katılmaya davet etmesi ve gençlerin bu daveti kabul etmesi gerekir. Gençlerin çalışabilmesi için önce Aile Merkezi’ne kaydolmaları gerekir.
  • Aile Merkezi davetiyeleri göndermek için 25 yaşında veya daha büyük bir ebeveyn, vasi veya güvenilir bir akraba olmanız gerekir.

Snap’in yukarıdaki eğitici videosuna göre, Family Center’a şuradan erişilebilir: Ayarlar altındaki menü Gizlilik Kontrolleri bölüm.


genel-19