Qualcomm, GlobalFoundries'in çiplerine 4.2 milyar dolar daha harcayacak

Qualcomm, 4.2 milyar dolarlık ek yarı iletken çip satın almayı kabul etti. GlobalFoundriesPazartesi günü yayınlanan bir dosyaya göre, New York fabrikası 2028 yılına kadar toplam satın alma taahhüdünü 7,4 milyar dolara çıkardı.

Duyuru, iki şirket arasındaki önceki 3,2 milyar dolarlık satın alma anlaşmasını genişletiyor ve 5G alıcı-vericiler, Wi-Fi, otomotiv ve Nesnelerin İnterneti (IoT) bağlantısında kullanılmak üzere çipler üretecek.

Firmalar tarafından yayınlanan bir basın açıklamasına göre, cep telefonu çiplerinde uzmanlaşmış ABD’li çip üreticisi Qualcomm, GlobalFoundries’in 2021’de birden fazla coğrafya ve teknolojiyi kapsayan uzun vadeli bir anlaşma imzalayan ilk müşterilerinden biriydi.
GlobalFoundries CEO’su Thomas Caulfield yaptığı açıklamada, Qualcomm’un New York’taki fabrikasının uzun vadeli müşterisi olmasının, federal ve eyalet finansmanının yanı sıra şirketin ABD üretim ayak izini genişletmesine yardımcı olacağını söyledi.

bu ABD Senatosu geçen ay, yarı iletken üretimi için yaklaşık 52 milyar dolarlık devlet sübvansiyonu ve 24 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen çip fabrikaları için bir yatırım vergi kredisi sağlayarak, yerel yarı iletken endüstrisini sübvanse etmek için kapsamlı bir yasa çıkardı.

“Amerika Birleşik Devletleri’nde mikroçip üretimi için büyük yeni federal teşviklerle, bunun gibi daha birçok duyurunun gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum” dedi. Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer.

Avrupa Birliği, çip endüstrisini desteklemek ve ABD’li ve Asyalı tedarikçilere bağımlılığı azaltmak için yenilikçi yarı iletken tesisler için finansman kurallarını da kolaylaştırdı.

Intel ve GlobalFoundries, Fransa’da 5,7 milyar dolarlık bir yarı iletken fabrikası kurmak için STMicroelectronics ile ortaklık kuran GlobalFoundries ile birlikte sübvansiyonlardan yararlanmak için her iki kıtada genişleme planlarını açıkladı.

Duyuru, GlobalFoundries, Applied Materials ve otomobil üreticileri Ford Motor ve General Motors Co.’nun yöneticilerinin yarı iletkenlere yatırım yapma planlarını görüşmek üzere Pazartesi günü ABD hükümet yetkilileriyle kapalı kapılar ardında bir araya gelecekleri sırada geldi.

GlobalFoundries, Tayvan Semiconductor Manufacturing Co Ltd’den sonra gelir bakımından dünyanın en büyük üçüncü dökümhanesidir ve SAMSUNG Electronics Co Ltd, ancak Samsung’un Güney Koreli firmanın diğer unsurları için cips üreten dökümhane işini çıkarırken ikinci sırada yer alıyor.

Abu Dabi’nin egemen servet fonu Mubadala Investment Co’nun çoğunluğuna sahip olduğu şirket, geçen yıl Nasdaq’ta halka arzda 2,6 milyar dolar topladı.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9