Ebeveynler neden mobil kullanımları konusunda çocuklarla çatışmalardan kaçınmıyor?

Araştırmacılar, akıllı telefon ve tablet kullanan çocukların çoğu ailede çatışmalara ve hararetli tartışmalara neden olduğunu ve çocuklarının cep telefonu kullanımına yeni başlayan ebeveynlere yardımcı olacak resmi yönergelere duyulan ihtiyacı vurguladığını söyledi.

Pek çok ebeveynin kabul edeceği gibi, çocukların ve gençlerin mobil kullanımı aile tartışmalarının önemli bir kaynağıdır.

dan yeni bir araştırma Edith Cowan Üniversitesi (ECU) içinde Avustralya Konu evde dijital medya kullanımı olduğunda, kelimenin tam anlamıyla her şeyi uyduran “bin yıllık ebeveynlere” yardımcı olmak için konuya ışık tutacak.
Baş araştırmacı, “Şaşırtıcı olan şey, ebeveynlerin tartışma gibi yüksek oranlarda muhalif davranışlar bildirmesi, ekran süresi hakkında pratisyen hekimler, öğretmenler veya danışmanlar gibi güvenilir kaynaklardan çok az kaynaklı bilgi vermesidir” dedi. Stephanie Milford.

Sonuçlar, dergide yayınlandı İnsan Davranışı ve Gelişen Teknolojilermobil medyanın çocuklarının davranışlarını şekillendirmede oynadığı rol konusunda ebeveynleri eğitmenin önemini vurguluyor.

281 Avustralyalı ebeveynin katıldığı bir anket, ebeveynlerin %75’inin mobil medya kullanımı konusunda çatışma, gerginlik ve aile anlaşmazlıkları yaşadığını bildirdiğini, ancak neredeyse her 3 kişiden 1’inin yardım için çocukların dijital medya kullanımına ilişkin resmi yönergeleri aramadığını tespit etti.

Ek olarak, egzersiz yapmama, görevleri tamamlamada zorluk yaşama, aşırı oyun oynama, uyku sorunları ve sosyal geri çekilme, her 5 ebeveynden en az 1’i tarafından bildirilen yaygın sorunlardı.

Ebeveynler, mobil medyanın çocuklarının davranışları üzerindeki olumsuz etkilerini fark ettiler ve çocuklarının odaklanma, yönergeleri takip etme, kendi kendini kontrol etme ve duygularla başa çıkma konusunda daha zor bulduklarını bildirdiler.

“Sonuçlarımız, ebeveynlerin gayri resmi ağlar kullandığını gösteriyor; bu, dijital medya kullanımıyla ilgili resmi yönergelerin anlaşılmasının zor olduğunu veya amaca uygun olmadığını gösterebilir.” Milford kayıt edilmiş.

Çocukların dijital medyayı ne kadar süre kullanması gerektiği konusunda hem resmi hem de gayri resmi çok sayıda çelişkili tavsiye vardı.

“Bugünün anne ve babalarının hiçbir referans çerçevesi olmadan mücadele ettiğini biliyoruz çünkü bu cihazlar çocukken yoktu” dedi.

“Ebeveynler, çocuklarının mobil medya kullanımını sınırlamaya çalışmak için duydukları bir dizi stratejiyi kullanarak ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorlar.”

“Aileleri, çocuklarının dijital medya kullanımının davranışlarını ve gelişimini nasıl etkileyebileceği konusunda eğitmek için daha iyi bir iş yapılması gerektiği açıktır.” Bayan Milford söz konusu.

Sonuçlar, ebeveynlerin anlaması ve uygulaması kolay olan dijital medya kullanım kılavuzlarının geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9