Criteo, CNIL tarafından Fransız reklam teknolojisi devine karşı birkaç yıl boyunca açılan bir soruşturma kapsamında 60 milyon avro para cezasına çarptırılabilir.

Bu, Fransız veri koruma makamı tarafından, şikayetin arkasındaki kuruluş olan Privacy International’ın, Twitter hesabında herkese açık olarak paylaştı geçen haftanın sonunda.

İngiliz STK, “Şikayetimizden yaklaşık 4 yıl ve soruşturmalarının başlamasından 2 yıl sonra, Fransız veri koruma makamı CNIL, Criteo’nun faaliyetlerinde ihlaller tespit ediyor ve 60 milyon avroluk bir para cezası teklif ediyor” dedi.

2018’de, GDPR’nin yürürlüğe girmesinden birkaç ay sonra, Privacy International, CNIL’e Criteo ve bir dizi başka şirket – veri simsarları Acxiom ve Oracle, reklam teknolojileri Quantcast ve Tapad ile kredi uzmanları Equifax hakkında şikayette bulundu. Experian. STK için bu şirketlerin bazı uygulamaları GDPR ile uyumlu değildi.

CNIL tarafından 2020’de açılan soruşturma halen devam ediyor ve Fransız düzenleyici, sitesinde bugüne kadar herhangi bir bildirimde bulunmadı.

Criteo kendini savunuyor

Privacy International, şikayetinin gerekçesine geri döner. “Criteo, tüm internet kullanıcılarının %72’sinin ‘kimlik ve ilgi alanı verilerini’ yakaladığını iddia eden ve onu ‘dünyanın en büyük açık alıcı verisi seti’ haline getirdiğini iddia eden bir çevrimiçi reklamcılık platformudur. daha fazla katılım sağlayın” diyor kuruluş.

Yine de, bir iletişim5 Ağustos 2022 tarihli Criteo, bu yaptırıma itiraz ediyor ve “CNIL soruşturma raporunun sonuçlarıyla derin bir anlaşmazlık içinde” olduğunu söylüyor. Şirkete göre, “bu raporun özü temelde hatalı” ve “önerilen yaptırımlar orantısız” iddia edilen uygunsuzluk eylemlerine”. nihai karar.

Grup, “mahremiyetin korunması açısından en katı standartlara” saygı duyduğunu garanti eder. Criteo’nun baş hukuk görevlisi Ryan Damon, şirketin “devam eden bu davalar çözülene kadar daha fazla yorum yapmayacağını” söyledi.

Bu sadece davanın kahramanları tarafından bildirilen bir ön karardır. Ancak Criteo’ya göre, çözüm ve olası mali yaptırımlarla ilgili nihai karar “muhtemelen 2023’ün ortasından önce gelmeyecek”.genel-15