Bu yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın bahsedilen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu yoktur. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Starship fırlatma aracı için test prototipinin geçen ay alev almasından sonra, SpaceX nihayet güçlendiriciyi inceledi ve fırlatma alanına geri gönderdi. Starship, SpaceX’in 394 fit yüksekliğindeki roketi olup, firmanın yalnızca Mars’a mürettebatlı ve mürettebatsız uçuşlar yürütme planlarının merkezinde yer almakla kalmayıp, aynı zamanda Starlink uydu internet takımyıldızını hızla inşa etme planlarının merkezinde yer almaktadır.

Şirket şu anda Boca Chica, Teksas’taki tesislerinde roketin prototiplerini inşa ediyor ve bu cephede, Booster 7’nin yörünge test uçuşu yapmaya hazır türünün ilk örneği olduğu düşünülüyor. Ancak bu roket, uygun olmayan koşullar nedeniyle üssünde bir yangın çıktığı Temmuz ayında şaşırtıcı bir test kazasının eşiğindeydi.

SpaceX, Booster 7’nin 20 Dış Motorunu Yakında Test Edecek Elon Musk

Güçlendiricinin kendisi 230 fit yüksekliğindedir ve roketin Dünya yüzeyinden kaldırılmasından ve yörüngeye getirilmesinden sorumludur. Bu amaçla, 33 Raptor 2 motoru tarafından desteklenmektedir ve bu motorlar, SpaceX’in Temmuz kazasından sonra onu geri ve fırlatma rampasına taşımasının yaklaşık üç hafta sürmesinin nedenidir.

O zamandan beri, Boca Chica’dan gece gündüz haber veren gayretli gazetecilerin görüntüleri, SpaceX’in güçlendiricinin motorlarını söküp, incelemeden sonra taktığını ileri sürdü. Bununla birlikte, şok dalgaları oluşturan ateş topu nedeniyle kaç motorun veya varsa motorun hasar gördüğü ve şirketin rokete yeni motorlar takıp takmadığı belli değil.

Şimdi, SpaceX’in şefi Bay Elon Musk, Twitter aracılığıyla şirketinin hidroforu incelemeyi bitirdiğini ve sevk edildi fırlatma sitesine geri döner. Musk, şirketi roketi test ve montaj tesislerinden fırlatma sahasına çıkarırken, süreç yaklaşık beş saat süren canlı güncellemeler sağladı.

230 fit yüksekliğindeki Süper Ağır güçlendirici, SpaceX’in dün gece geç saatlerde pedin üzerine çıkarmasından sonra Teksas, Boca Chica’da gurur duyuyor. Resim: Elon Musk/Twitter

Ek olarak, yürütme ayrıca paylaştı SpaceX güçlendiriciyi tekrar tekrar test edebilir. Bu testin doğası belirsizdir ve büyük olasılıkla şirketin Raptor motorlarının pompalarını test etmesini içerebilir. Bu pompalar da kaza anında test edildi, ancak Booster 7 kesmeyi başaramadı, SpaceX’in önceki arızadan kısa bir süre sonra aynı teste tabi tutulan üst aşama Starship uzay aracı, tüm pompaların işarete ulaştığını gördü – canlı besleme ile. roketin altından akan gaz bulutlarını gösteren test alanı.

Booster 7 için çok önemli ve heyecan verici bir olay, SpaceX’in Starship’in sayısız tahrik ve diğer sistemlerini doğrulamak için 33 roket motorunun hepsini tek seferde ateşlediğini görebilecek statik ateş testi olacak. Test standları, ısıyı ve sesi tabandan uzaklaştırmak için bir su baskın sistemi kullanıyor ve SpaceX de bu sistemi bu ayın başlarında Suborbital Pad B için test etti. Fırlatma rampası yerine, Suborbital Pedlerde statik yangın testleri yapılır.

Şirketi Booster 7’yi piste geri döndürme konusunda ilerleme kaydettikçe, Musk da bir test uçuşu için tahminleriyle daha açık sözlü hale geldi. Başarılı bir yörünge testi uçuşunun önümüzdeki on iki ay içinde gerçekleşebileceğine inanıyor ve bu ayın başlarında bir podcast sırasında da özetlenen İlk yörünge test uçuşunun önümüzdeki iki ay boyunca herhangi bir zamanda gerçekleşeceğini söyledi.

SpaceX’in yörüngesel test planları için kaç roket fırlatmayı planladığı belirsiz ve rakam öncelikle motor üretimine bağlı. Her arıza, SpaceX’in bu motorlardan düzinelercesine mal olacak ve onları üretebileceğinden çok daha hızlı bir hızda olacak.

SpaceX, Starship testleriyle tüm hızıyla ilerlerken, NASA bu ayın sonunda kendi Ay roketini fırlatmayı ve SpaceX ve Starship ile ortaklık kurarak Ay’da sürekli bir insan varlığı geliştirmeyi amaçlayan Artemis programını resmen başlatmayı planlıyor. .genel-17