Yaklaşık 280 milyar dolar değerindeki dünyanın en zengin adamı Tesla CEO’su Elon Musk. Yönetici Nisan ortasında sosyal medya uygulaması (ve web sitesi) Twitter’ı 44 milyar dolara satın alacağını duyurdu. Ama geçen ayın başlarında, Musk teklifi geri çekmişti ve Twitter’ın Musk’a dava açmasına ve Musk’ın karşı dava açmasına yol açmıştı. Musk’ın fikrini değiştirmesine neden olan şey, Twitter’ın multi-milyardere spam ve sahte hesapların toplam sayının %5’inden azını oluşturduğunu kanıtlayamamasıydı. Twitter hesaplarından.

Elon Musk, Twitter’ın para kazandıran günlük ortalama kullanıcılarının en az %10’unun gerçek hesap olmadığına inanıyor

Musk, Twitter’ın reklamları gören günlük aktif kullanıcılarının (DAU) en az %10’unun gerçek olmadığına inanıyor. Ayrıca Musk, Twitter’daki 229 milyon günlük aktif kullanıcının 65 milyonunun veya %28’inin herhangi bir reklam görmediğini karşı davasında iddia ediyor. Musk, Twitter’daki sahte hesapların sayısını daha doğru bir şekilde göstermek için Indiana Üniversitesi tarafından oluşturulan ve gerçek olmayan hesapları ölçen bir araç olan Botometer’ı kullandı. Bu araçla Elon’un ekibi, mahkeme başvurularına göre Twitter’ın ifşa ettiği sayıdan daha fazla sahte hesap buldu.

Ekim ayında başlayacak bir duruşmayla Musk’ın avukatları mahkemeye sunulan bir belgede şunları yazdılar: “Twitter, yatırımcıları şirketin geleceği hakkında yanıltma planının bir parçası olarak platformundaki sahte ve spam hesapların sayısını yanlış sayıyordu. Twitter’ın açıklamaları Twitter, Musk partilerinin sahtekarlığını ortaya çıkarmasını önlemek için umutsuz bir teklifle bilgi kapılarını çılgınca kapatıyor.”

Ama bütün bunları söyledikten sonra, Reuters bugün alıntı yaptı tweet bugün erken yayıldı Twitter’ın 100 üyeyi nasıl örneklediğini açıklayabilir ve gerçek Twitter kullanıcıları olduklarını onaylayabilirse, Twitter’ı satın almak için 44 milyar dolarlık teklifini geri alacağını söyleyen Tesla CEO’su tarafından. Ancak Musk, tweet’ine “Ancak, SEC başvurularının maddi olarak yanlış olduğu ortaya çıkarsa, o zaman olmamalı” diye ekledi.

Musk, mahkeme dosyasında Twitter’ın bağlantılı hesapları iki kez saydığını iddia ediyor. Multi-milyarder, Twitter’ın SEC dosyalamalarında para kazandıran günlük aktif kullanıcıları her çeyrekte 1,9 milyona kadar şişirdiğini iddia ediyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Twitter tarafından yapılan “şüpheli iddiaları” araştırıp soruşturmadığını soran başka bir Twitter kullanıcısına Musk, “Güzel soru, neden sormuyorlar?” diye tweet attı. Her iki taraf arasındaki yasal savaş sert bir ton alıyor. Geçtiğimiz Perşembe Twitter, Musk’ın Twitter için teklif vermesi için kandırıldığı iddiasını reddetti.

Alaycılıkla dolu Twitter’ın yanıtı mahkemeye sunuldu ve “Musk’a göre, Wall Street bankacıları ve avukatları tarafından tavsiye edilen birden fazla şirketin milyarder kurucusu – Twitter tarafından 44 milyar dolarlık bir birleşme anlaşması imzalaması için aldatıldı” dedi. Twitter, “Bu hikaye kulağa geldiği kadar mantıksız ve gerçeğe aykırı” dedi.

Twitter’ın Yönetim Kurulu Başkanı Bret Taylor, Musk hakkında “İddiaları aslında yanlış, yasal olarak yetersiz ve ticari olarak alakasız” dedi. Ve Botometre aracıyla ilgili olarak, Twitter bunu güvenilmez olarak nitelendirdi ve bir zamanlar Bay Musk’ın kendi Twitter hesabını “büyük olasılıkla bir bot olma olasılığı” olarak adlandırdığına dikkat çekti. Twitter davasında, “Musk, imzaladığı anlaşma artık kişisel çıkarlarına hizmet etmediği için Twitter’a ve hissedarlarına karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddediyor” dedi.

Sözleşmedeki bir madde, Musk’ın finansmanı düşerse anlaşmadan çıkmak için 1 milyar dolar ödemesine izin verebilir.

Sözleşmenin bir parçası olan “özel performans” maddesi, Musk’ın finansmanı yerinde kaldığı sürece Twitter’ın anlaşmayı sonuçlandırmak için dava açmasına izin veriyor. Ancak anlaşmanın finansmanı başarısız olursa Musk, Twitter’ı satın alma yükümlülüklerini sona erdirmek için 1 milyar dolar ödeyebilir.

Musk bir multi-milyarder olsa da, servetinin çoğu Tesla hisselerine bağlı. Musk, Tesla hisselerinin bazılarının değerine karşı 12,5 milyar dolara kadar borç almayı planladı. Tehlikeli bir finansal manevra, Tesla hisseleri keskin bir şekilde düşmüş olsaydı, Musk bir marj çağrısı ile ek fonlar ödemek zorunda kalabilir veya Tesla hisseleri, kendi altında satılan kredi için teminat olarak rehin edilebilirdi.

Sonunda, yönetici anlaşmayı tamamen iptal etmeden önce Tesla hisselerine karşı borçlanmaya karar verdi. Yine de Musk’ın bugün yayınladığı tweet, tamamlanmış bir satın alma için hala bir yol olduğunu ortaya koyuyor.

telefon-1