Intel, TSMC'nin 3nm genişlemeyi yavaşlatması nedeniyle Meteor Lake çipini 2024'e erteledi, diyor rapor

Yeni Delhi: Çip üreticisi Intels’in bir sonraki büyük amiral gemisi işlemcisinin seri üretimi Meteor Gölü Bir rapora göre, 2024 yılına kadar ertelenmesi bekleniyor.

TrendForce araştırmasına göre, Intel Meteor Gölü’ndeki tGPU yonga setini Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi (TSMC) üretim için.

Raporda, “Bu ürünün seri üretimi başlangıçta 2H22 için planlanmıştı ancak daha sonra ürün tasarımı ve süreç doğrulama sorunları nedeniyle 1H23’e ertelendi.”

Son zamanlarda, ürünün seri üretim programı bir nedenden dolayı tekrar 2023’ün sonuna ertelendi, “başlangıçta 2023’te rezerve edilen 3nm üretim kapasitesini tamamen iptal ederek, mühendislik doğrulaması için yalnızca marjinal miktarda gofret girdisi kaldı”.

Intel, bu yılın başlarında Meteor Gölü’nün 2023’te gönderilmeden önce bu yaz “açılacağını” söyledi.

Bu olay, “TSMC’nin üretim genişletme planını büyük ölçüde etkiledi ve Elma Raporda, 2H22’den 2023’ün başına kadar M serisi çipler ve A17 Bionic gibi ürünlerle ilk dalga 3nm işlem istemcileri arasında yer alan tek şirket olduğu belirtildi.

Bunun ışığında TSMC, üretim genişlemesinin ilerlemesini yavaşlatmaya karar verdi.

3nm genişlemenin yüksek maliyeti nedeniyle, şirketin 2023 ekipman siparişlerini ayarlama niyetini ekipman tedarikçilerine resmi olarak bildirmenin yanı sıra TrendForce, bu hareketin TSMC’nin 2023 CapEx planlamasının bazı bölümlerini de etkilemesini bekliyor.

Apple’ın yeni 2024’ü iPhone 3nm işlemcileri tamamen benimsemesi bekleniyor.

“Intel 4 planlandığı gibi seri üretim yapamazsa, Intel bilgi işlem kutularını TSMC’ye dış kaynak sağlayarak 2024’te büyümeyi güçlü bir şekilde destekleyebilir” diye ekledi.

Intel, ikinci çeyrekte tüketici çip satışlarında yüzde 25’lik bir düşüşün yanı sıra yıllık %22 düşüşle 15,3 milyar dolar gelir elde etti (YoY).

Nisan-Haziran döneminde yarım milyar dolar kaybederken kârı hızla düştü – geçen yılın ikinci çeyreğinde gördüğü 5.1 milyar dolardan yüzde 109’luk bir düşüş.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9