Hindistan’ın kripto topluluğu, WazirX kurucu ortağı Nischal Shetty ve Binance CEO’su Changpeng Zhao arasında devam eden hararetli bir Twitter davasının arka planında şaşkına döndü. Hindistan kripto borsaları arasında bilinen bir isim olan WazirX, Hindistan’ın mali gözlemcisi İcra Müdürlüğü’nden (ED) yırtıcı kredi uygulamaları iddiasıyla ilgili bir soruşturma geçiriyor. Soruşturma makamlarına göre, kredi verme işinde Hindistan’da faaliyet göstermesi yasaklanan bir grup Çinli firma, fonlarını kripto para birimleri aracılığıyla uluslararası olarak aktarmak için WazirX kullanıyordu.

3 Ağustos’ta Maliyeden Sorumlu Devlet Bakanı Pankaj Chaudhary, Lok Sabha’ya ED’nin WazirX aracılığıyla 2,790 crore rupi kara para aklama iddiasını araştırdığını söyledi.

ED, WazirX’i kripto para birimleri kullanarak yasadışı fonları aklamakla suçladıktan sonra, şirketin kurucu ortağı Shetty, ABD merkezli küresel borsa WazirX’i satın aldığı için borsasının Binance ile yalnızca bir IP ve tercihli anlaşması olduğunu söyledi.

Chaudhary’ye göre, “…şimdiye kadar yapılan araştırmalar, Hindistan’da Zanmai Labs Private Limited tarafından işletilen WazirX’in Cayman Adası merkezli Binance borsasının duvarlı altyapısını kullandığını ortaya çıkardı. Ayrıca, bu iki borsa arasındaki tüm kripto işlemlerinin blok zincirlere kaydedilmediği ve bu nedenle gizemli bir şekilde gizlendiği tespit edildi.”

Dünya çapında operasyonel lisanslar almayı hedefleyen Binance’in CEO’su, şu anda Hindistan’da bir yasal sıkıntılar kasırgasına yakalanmış olan WazirX ile olan ilişkisini geri çekmek için hızlı davrandı.

Zhao’ya göre, Wazirx’i edinme işlemi “hiçbir zaman tamamlanmadı”. Ancak Binance, Kasım 2019’daki bir blogda iddia edilen WazirX’i satın aldığını söyledi.

Zhao, Binance’in yalnızca WazirX için kripto cüzdan hizmetleri sağladığını iddia etti.

WazirX ekibi, ED’nin soruşturmasıyla tam bir işbirliği sözü vermiş olsa da, meşru gerekçeler sunması gereken binlerce kullanıcısı var.

Hindistan’ın kripto topluluğundan üyeler, bu fiyaskonun ortaya çıkmasını ‘şok edici’ olarak nitelendirdi.

Şimdilik, Rs. WazirX’in hesaplarındaki 64.47 crore ED tarafından donduruldu.

Bu soruşturmanın gelecekteki seyrinin planları bekleniyor.

2017 yılında kurulan WazirX, dört yıllık bir Hintli sivil toplum firmasının çatısı altında çalışıyor. Zanmai Laboratuvarı Pvt. Ltd.. kripto değişimi iddialar altı milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya sahip olmak.

Binance ise kripto sektöründe BAE, Avrupa ve ABD’nin bazı bölgelerinde operasyonel lisanslara sahip uluslararası alanda kurulmuş bir markadır.

Temmuz ayında Binance Labs yatırım direktörü Ken Li, Gadgets 360’a verdiği bir röportajda, şirketin kazançlı iş fırsatlarını yakalamak için Hindistan pazarını aktif olarak izlediğini söylemişti.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.

genel-8