Yunanistan’ın muhafazakar hükümeti, istihbarat şefi ve Başbakan Kyriakos Mitsotakis’in yakın bir yardımcısı bir saat içinde istifa ettikten sonra Cuma günü uzun süredir devam eden bir gözetim skandalı ile sarsıldı. Mitsotakis’in ofisinden yapılan açıklamada, Panagiotis Kontoleon’un görev süresi boyunca yönetim “hataları” nedeniyle istifasını sunduğu belirtildi.

Kontoleon’un ulusal istihbarat servisi EYP’nin başındaki görevinden istifa ettiği açıklaması, başbakanlık genel sekreteri Grigoris Dimitriadis’in de görevi bırakmasından bir saatten az bir süre sonra geldi.

İstifalar, ülkenin Sosyalist muhalefet partisi lideri Nikos Androulakis’in yüksek mahkemeye Predator kötü amaçlı yazılımı kullanarak cep telefonunda casusluk yapmaya “girişimi” nedeniyle şikayette bulunmasından bir hafta sonra geldi.

İki Yunan gazeteci de bu yıl gözetim mağduru olduklarını iddia ettikten sonra yasal işlem başlattı.

Androulakis Cuma günü olayla ilgili parlamento tarafından özel bir soruşturma açılması çağrısında bulundu.

“Yunan hükümetinin en karanlık uygulamaları kullanarak beni gözetlemesini asla beklemiyordum” dedi.

Hükümet, bu tür yazılımları satın almadığını söyleyerek, herhangi bir devlet müdahalesini sürekli olarak yalanladı, ancak tartışmalar ülkede bir tepkiye yol açtı.

Hükümet sözcüsü Yiannis Economou, bireylerin Predator’ı casusluk yapmak için kullanmalarının “makul” olduğunu ve tüm Avrupa’nın gözetleme tehditleriyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Kasım ayında, Yunanistan devlet bakanı George Gerapetritis, AFP’ye “Yunanistan’da gazetecilerin devlet tarafından gözetlenmediğini” ısrarla belirtmişti.

Gerapetritis, “Yunanistan, demokratik toplum ve hukukun üstünlüğü değerlerine, özellikle çoğulculuk ve basın özgürlüğüne tamamen bağlıdır.” dedi.

Bu nedenle, araştırmacı gazeteci Stavros Malichudis’in izlendiği iddiasını doğrulamak için “başka bir eyleme gerek olmadığını” savundu.

Miçotakis’in muhafazakar partisinin o yıl iktidarı kazanmasının ardından 2019’da EYP başkanlığına atanan Kontoleon, bu görevdeyken gazetecilerin yabancı istihbarat servislerinin emriyle hedef alındığını ima etmişti.

Araştırma web siteleri Reporters United ve Inside Story, Mitsotakis’in yeğeni Dimitriadis’i, Androulakis ve Yunan finans gazetecisi Thanasis Koukakis’in karıştığı iddia edilen casusluk skandallarıyla bağlantılı olmakla suçladı.

Dimitriadis Cuma günü, davayla ilgili bir haberi geri çekmezlerse Reporters United ve solcu günlük Efsyn gazetesine dava açmakla tehdit etti. Koukakis ayrıca hikayeyi retweet etmekten kaçınması konusunda uyarıldı.

Miçotakis, 2019’da iktidara gelmesinin ardından yaptığı ilk eylemlerden birinde, ulusal istihbarat servisini ofisine bağlayarak kaşlarını çattı.

Ana muhalefet partisi solcu Syriza, olayı “büyük bir skandal” olarak nitelendirdi. Örgütün lideri, eski başbakan Alexis Tsipras, Dimitriadis’in istifasının “suçluluğun kabulü” olduğunu ve Miçotakis’in sorumluluğun bir kısmını kendisinin taşıdığını söyledi.

Tsipras, “Bay Mitsotakis, kendi Watergate’i hakkında Yunan halkına açıklamalar yapmalı” dedi.

Distopik, Orwellian bir gerçeklik

Uzmanlar, başlangıçta Kuzey Makedonya’da ve daha sonra İsrail’de geliştirilen Predator’un hem mesajlara hem de konuşmalara erişebildiğini belirtiyor.

Androulakis, 26 Temmuz’da Atina’daki bir mahkemeden ayrılırken basına verdiği demeçte, “Birkaç gün önce Avrupa Parlamentosu tarafından cep telefonumun Predator gözetleme yazılımıyla çalınmaya çalışıldığı konusunda bilgilendirildim,” dedi.

Bu zararlı uygulamaların arkasında kimin olduğunu bulmak kişisel bir mesele değil, demokratik bir görevdir” dedi.

Avrupa Parlamentosu, Pegasus adlı Predator’a benzer bir casus yazılım kullanarak hacklemelerin ardından telefonlarında yasa dışı gözetim yazılımı olup olmadığını kontrol etmeleri için milletvekillerine özel bir hizmet kurdu.

Androulakis hizmeti “28 Haziran 2022’de telefonunun ihtiyati kontrolü” için kullandı.

PASOK partisi yaptığı açıklamada, “İlk kontrolde Predator gözetleme aracıyla ilgili şüpheli bir bağlantı tespit edildi” dedi.

Yazılım, veri çıkarmak için cep telefonlarına sızabilir veya sahiplerini gözetlemek için bir kamera veya mikrofonu etkinleştirebilir.

Siber güvenlik uzmanı Anastasios Arampatzis AFP’ye verdiği demeçte, “Predator en pahalı casus yazılımlar arasında yer alıyor ve bireylerin erişemeyeceği bir yerde” dedi ve yalnızca bir devletin gelişmiş güvenlik özelliklerine ihtiyaç duyacağını söyledi.

“Güvenlik ve kişinin özel hayatının korunması herhangi bir demokratik rejim tarafından garanti edilmelidir. Bir devlet vatandaşlarını gözetlerse, distopik, Orwellian bir gerçekliğe doğru gidiyoruz.”

İspanya istihbarat şefi, Başbakan Pedro Sanchez ve Katalan ayrılıkçıları da dahil olmak üzere üst düzey politikacıların telefon hacklemesiyle hedef alındığının ortaya çıkması üzerine bu yılın başlarında görevden alındı.
genel-8