Microsoft Edge’in en son sürümü, şirketin depolama alanını en aza indirirken büyük bir performans yükseltmesi sağlayacağını söylediği yeni bir disk önbelleğe alma özelliğini paketleyecek şekilde ayarlandı.

Tarayıcılar tarafından, gerektiğinde daha sonra hızlı bir şekilde erişilebilmesi için web’den alınan kaynakları depolamak için bir disk önbelleği kullanılır; önbelleğin boyutu ne kadar büyükse, istenen kaynağın diskten getirilme olasılığı da o kadar yüksek olur ve bu genellikle aynı kaynağı ağdan almaktan daha hızlıdır.

Ancak, özellikle düşük disk alanına sahip sistemlerde, büyük bir önbellek, tüm makineyi daha fazla yavaşlatma riskini taşır.

Microsoft Edge disk önbelleğe alma

Microsoft, yeni özelliğin bazı cihazlarda disk önbelleklerini otomatik olarak sıkıştıracağını ve bu sıkıştırmanın görünüşte önbelleğe alınan içerik için gereken disk alanından tasarruf edeceğini söylüyor.

Bu önbelleklerdeki içerikler genellikle yüksek oranda sıkıştırılabilir olduğundan, Microsoft’a göre sıkıştırma, istenen kaynağın diskten getirilme olasılığını artırıyor.

Teknoloji devi, sıkıştırmanın performansı düşürmeden faydalı olmasını sağlamak için yeni özelliğin yalnızca uygunluk kontrollerini karşılayan cihazlarda otomatik olarak uygulanacağını söyledi.

Bu özellik, yakında kullanıcılara sunulacak ve bir dizi yükseltme ve yeni araç içeren Microsoft Edge 102’de görünecek.

Microsoft Edge, popülerlik açısından uzun süredir Google Chrome’un mazlum olmasına rağmen, kullanıcı tabanı en azından belirli pazarlarda artış gösteriyor.

tarafından yürütülen araştırma TechRadar Pro Perimeter 81 ile işbirliği içinde Microsoft Edge’in işletmelerin %37,77’sinin tercih edilen web tarayıcısı olduğunu keşfetti, %33.01’lik dilimi yenmek Google Chrome’a ​​aittir.

Microsoft, tarayıcı için yeni özellikler sunma konusunda sürekli olarak aktif olmuştur.

Bunlar şunları içerir: ürün paketinin geri kalanıyla “yeni sinerjiler”kullanıcıların görevleri gerçekleştirirken pencereler arasında sürekli geçiş yapmasına yardımcı olacağını söylüyor.genel-6