Giyilebilir teknolojiyi yapay zeka ile birleştiren Chicago Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, insan beyninin işleyişini taklit ederek sağlık verilerini ve süreçlerini kaydeden esnek, esnek bir cihaz geliştirdiler. Bugün piyasada bir dizi giyilebilir fitness bandı ve diğer sağlık cihazları bulunmaktadır. Ancak bunların çoğu, hastanın temel ölçümlerinin ve hastalığın spot sinyallerinin karmaşık analizini üstlenemez.

Bu, yapay zekanın potansiyelinin boşluğu kapatmak için kullanılabileceği yerdir. Makine öğrenimi, karmaşık veri kümelerindeki kalıpları tespit etmeye yardımcı olabilir. Ancak, bilgileri bir cihazdan merkezi bir AI konumuna göndermek yeterince verimli ve enerji yoğun değildir.

Bu nedenle, yeni çalışmada ekip, yalnızca birden fazla biyosensörden veri toplayamayan bir çip tasarlamayı amaçladı, aynı zamanda AI kullanarak kişinin sağlığı hakkında sonuçlar çıkardı. “Bir akıllı saatle her zaman bir boşluk vardır. Çok yakın temas sağlayabilecek ve cildin hareketine uyum sağlayabilecek bir şey istedik.” söz konusu Sihong Wang, bir malzeme bilimcisi ve Moleküler Mühendisliği Yardımcı Doçenti. Wang aynı zamanda dergide yayınlanan çalışmanın yazarlarından biridir. Önemli olmak.

Ekip, yarı iletkenler ve elektrokimyasal transistörler yapmak için kullanılabilecek ve aynı zamanda oldukça esnek ve esnek olan polimerleri kullanmaya karar verdi. Polimerleri, verilerin AI aracılığıyla işlenmesini sağlayan bir cihaza yerleştirdiler. Nöromorfik hesaplama adı verilen çip, bir bilgisayar gibi daha az ve daha çok bir insan beyni gibi çalışıyor. Bu sayede bilgileri entegre bir şekilde hem depolayabilir hem de analiz edebilir.

Araştırmacılar ayrıca cihazın verimliliğini test etti ve elektrokardiyogram (EKG) verilerini veya kalbin elektriksel aktivitesini analiz etmek için kullandı. Cihazı verileri dört tipte sınıflandırmak için eğittiler ve çipin bükülüp bükülmediğine dair doğru bir analiz sağladığını buldular.genel-8