Telekomünikasyon düzenleyicisi TRAI Cuma günü, telekom hizmetlerini iyileştirmek ve ağ güvenliklerini ve verimliliğini artırmak için yapay zeka ve büyük verilerin benimsenmesine ilişkin kamuoyu görüşlerini almak için bir danışma belgesi yayınladı. Hindistan Telekom Düzenleme Kurumu (TRAI), “Telekomünikasyon sektöründe yapay zeka ve Büyük Veriden yararlanma” konulu istişare belgesinde, telekom ağlarının mevcut ve gelecekteki yeteneklerinin AI’dan (yapay zeka) yararlanmak için kullanılabileceği sektörler hakkında görüş istedi. ve BD (büyük veri).

Danışma belgesi, Haziran 2019’da Telekom Departmanından düzenleyiciye yapılan bir referansı takip ediyor ve burada departman, genel hizmet kalitesini, spektrum yönetimini, ağ güvenliğini artırmak için AI ve BD’yi senkronize ve etkili bir şekilde kullanma konusunda TRAI’den tavsiye istedi. ve güvenilirlik.

Düzenleyici, etik olmayan kullanım, veri ve algoritmalarda önyargı, gizlilik, model istikrarsızlığı, düzenleyici ve yasal uyumsuzluk gibi AI ve BD’nin benimsenmesindeki risklerin yanı sıra riskleri azaltmanın yolları ve mekanizmaları hakkında görüş istedi.

TRAI, 16 Eylül’ü kağıtla ilgili yorum için son tarih ve 30 Eylül’ü karşı yorumlar için belirledi.

Haziran ayında, TRAI başkanı PD Vaghela, telekom şirketlerini ve Wi-Fi sağlayıcılarını, dijital altyapıyı iyileştirmek için mobil ve Wi-Fi teknolojisinin birleşik gücünü açığa çıkaracak yenilikçi iş modelleri geliştirmek için işbirliği içinde çalışmaya çağırdı.

Telekom servis sağlayıcılarını ve Wi-Fi erişim noktası sağlayıcılarını birlikte çalışmaya ve Hindistan’a özgü iş modelleri oluşturmaya çağırdı.

Araştırmalar, Güney Kore, İngiltere, ABD, Japonya, Avustralya ve Almanya gibi 5G ülkelerinde, akıllı telefon kullanıcılarının, beşinci nesil hizmetlerin sunulmasından sonra 4G’ye kıyasla ortalama olarak 1,7 ila 2,7 kat daha fazla mobil veri tükettiğini buldu. .
genel-8