Görünüşe göre Autopilot’ta çalışan Tesla’ların karıştığı iki kaza, federal düzenleyicilerden inceleme alıyor ve ABD otoyollarında potansiyel yeni bir tehlikeye işaret ediyor: Kısmen otomatikleştirilmiş araçlar motosikletler için durmayabilir. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, geçen ay Tesla’ların karanlıkta otoyollarda motosikletlerle çarpıştığı iki kazaya soruşturma ekipleri gönderdi. İkisi de ölümcüldü.

Ajans, Tesla’nın kısmen otomatikleştirilmiş sürücü destek sisteminin her birinde kullanımda olduğundan şüpheleniyor. Ajans, daha fazla bilgi topladıktan sonra, Tesla’nın otoyollara park etmiş acil durum araçlarına çarptığı daha geniş bir araştırmadaki kazaları içerebileceğini söylüyor. NHTSA ayrıca Teslas’ın sebepsiz yere frenleyebileceği 750’den fazla şikayeti araştırıyor.

Bir motosikletlinin karıştığı ilk kaza, 7 Temmuz sabahı saat 04:47’de California, Riverside’da bir otoyol olan State Route 91’de meydana geldi. Beyaz bir Tesla Model Y SUV, yüksek doluluklu araç şeridinde doğuya doğru ilerliyordu. California Otoyol Devriyesi yaptığı açıklamada, önünde yeşil bir Yamaha V-Star motosikletinde bir sürücü olduğunu söyledi.

Bir noktada araçlar çarpıştı ve kimliği belirsiz motosikletçi Yamaha’dan fırladı. İtfaiye ekiplerinin olay yerinde hayatını kaybettiği belirlendi.

Bir CHP sözcüsü, Tesla’nın Otopilot’ta çalışıp çalışmadığının soruşturma altında olduğunu söyledi.

İkinci kaza, 24 Temmuz sabahı saat 01:09’da Utah, Draper yakınlarındaki Interstate 15’te meydana geldi. Bir Tesla Model 3 sedan, yine bir HOV şeridinde, bir Harley-Davidson motosikletinin arkasındaydı. Utah Kamu Güvenliği Departmanı’nın hazırladığı bir açıklamada, “Tesla’nın sürücüsü motosikletliyi görmedi ve motosikletin arkasıyla çarpışarak sürücüyü bisikletten attı” dedi.

Orem, Utah’tan 34 yaşındaki Landon Embry olarak tanımlanan sürücü olay yerinde hayatını kaybetti. Açıklamada, Tesla sürücüsünün yetkililere aracın Otopilot ayarının açık olduğunu söylediği belirtildi.

Kar amacı gütmeyen Oto Güvenlik Merkezi’nin yönetici direktörü Michael Brooks, motosikletçileri, acil durum araçlarını veya yayaları tanımadığı için NHTSA’yı Tesla’nın Otopilotunu geri çağırmaya çağırdı.

“Benim için oldukça açık ve şimdiye kadar birçok Tesla sahibi için öyle olmalı, bu şeyler düzgün çalışmıyor ve beklentileri karşılamayacak ve yollarda masum insanları tehlikeye atıyor, “dedi Brooks.

Ajans belgelerine göre, NHTSA 2016’dan beri otomatik sürüş sistemlerinin kullanıldığından şüphelenilen 39 kazaya ekip gönderdi. Bunlardan 30’u, 19 ölüme neden olan kazalar da dahil olmak üzere Tesla’ları içeriyordu.

Brooks, ajansı soruşturmaya devam ettiği ancak harekete geçmediği için eleştirdi. “Bu kazalar meydana gelmeye devam ederken ne yapıyorlar?” diye sordu. “Sürücüler, bunun kendilerini ve yollardaki diğerlerini koruduğunu düşünmeleri için cezbediliyor ve işe yaramıyor.”

Musk, sistemlerinde radar kullanımını ortadan kaldırdı ve yalnızca kameralara ve bilgisayar belleğine güveniyor. Brooks ve diğer güvenlik savunucuları, radar eksikliğinin karanlıkta görüşe zarar verdiğini söylüyor.

Medya ilişkileri departmanını kapatan Tesla’dan yorum isteyen mesajlar bırakıldı.

Tesla, Autopilot ve “Full Self-Driving”in kendi kendilerini süremeyeceğini ve sürücülerin her zaman müdahale etmeye hazır olması gerektiğini söyledi.

Haziran ayında yapılan bir röportajda, yeni NHTSA Yöneticisi Steven Cliff, ajansın otomatik araçların oluşturduğu riskleri anlama çabalarını yoğunlaştırdığını ve böylece sürücüleri, yolcuları ve yayaları korumak için hangi düzenlemelerin gerekli olabileceğine karar verebileceğini söyledi. Kendi kendini süren araçları veya Autopilot gibi kısmen otomatikleştirilmiş sürücü destek sistemlerine sahip araçları doğrudan kapsayan hiçbir federal düzenleme yoktur.

Ajans ayrıca, teknolojinin trafik kazalarını azaltma konusunda büyük vaatleri olduğunu söylüyor.

NHTSA ayrıca tüm otomobil üreticilerine ve otomatik sürüş sistemlerine sahip teknoloji şirketlerine tüm kazaları bildirmelerini emretti. Ajans, Haziran ayında, 10 aylık bir süre içinde 273’ü Teslas ile olmak üzere yaklaşık 400 kaza bildirildiğini gösteren ilk veri grubunu yayınladı. Ancak Tesla’nın telematik teknolojisinin diğer şirketlerden çok daha hızlı gerçek zamanlı veri toplamasına izin verdiğini söyleyerek karşılaştırma yapmaya karşı uyardı.

Tesla’nın Otopilot’u, arabaları şeritlerinde ve diğer araçların arkasında bir mesafe tutar. Şirket ayrıca, insan gözetiminde kendi başına bir rotayı tamamlamak üzere tasarlanan “Tam Kendi Kendine Sürüş” yazılımını test etmek için seçilmiş sahipleri kullanıyor. Sonunda, Tesla CEO’su Elon Musk, arabaların kendilerini süreceğini ve Tesla’nın kazancını artıracak bir otonom robotaksi filosuna olanak tanıyacağını söyledi. 2019’da Musk, 2020’de robot taksileri çalıştırma sözü vermişti.

Şirketin Perşembe günü yaptığı yıllık hissedarlar toplantısında, “Tam Kendi Kendine Sürüş”ün büyük ölçüde iyileştirildiğini ve yazılımı yıl sonuna kadar talep eden tüm sahiplerin kullanımına sunmayı beklediğini söyledi.
genel-8