Valve’den yeni bir Steam istemcisi beta güncellemesi, Nintendo Switch denetleyicileri için Steam Joy-Con desteği ekler; bu, artık PC oyunlarınızı oynamanın bir yolu olarak resmi olarak desteklendikleri anlamına gelir. Bu ekleme, Switch Pro denetleyicisini ve Nintendo’nun klasik stil denetleyicilerini içeren desteklenen Anahtar pedlerinin listesini tamamlar.

bu Steam istemcisi beta güncellemesi 5 Ağustos için Nintendo Switch konsolunun temel dayanağı olan küçük, eşleştirilmiş denetleyiciler için resmi destek sunuyor. Switch’in kendisinde olduğu gibi, kontrol cihazlarını tek tek kullanabilirsiniz – burada bir mini oyun tablası olarak kabul edilirler – veya tam boyutlu bir kontrol cihazının işlevselliğini sağlamak için bunları bir araya getirebilirsiniz.

Switch Joy-Con çoğu insan için en uygun oyun yolu olmasa da, oldukça kullanışlı işlevler sunar. Örneğin, soldaki geleneksel bir çapraz şekilli yön pedi yerine Joy-Con, tipik olarak bir kontrol cihazının sağ tarafında bulunan “yüz düğmeleri” gibi dört farklı düğmeye sahiptir. Bu ayrı düğmeler, özellikle yanlışlıkla yanlış yön girişinin felakete yol açabileceği Tetris veya Pac-Man gibi klasik oyunlarda, sıkı yön hassasiyeti gerektiren oyunlar için kullanışlı olabilir.

Bu güncelleme ayrıca Valve’in Steam’de resmi olarak uygulanan Nintendo Online klasik kontrolör serisine verdiği desteği de geliştiriyor. NES, SNES, Nintendo 64 ve Mega Drive pedlerine dayalı modelleri içeren bu kontrolör yelpazesi, satın almak için bir Nintendo Switch Online abonesi olmanızı gerektirir – ancak varsa, artık Steam üzerinden kullanabilirsiniz.

Şu anda güncelleme Steam istemcisi betasının bir parçası – buna katılmak ve Joy-Con kontrolör desteği de dahil olmak üzere resmi sürümlerinden önce en yeni özellikleri test etmek için Steam’in ayarlar menüsüne gitmek isteyeceksiniz. Orada, ‘hesap’ sekmesine tıklayın ve ardından ‘Beta Katılımı’nın yanındaki ‘Değiştir…’ seçeneğine tıklayın ve ‘Steam Beta Güncellemesi’ seçeneğini seçin. İşlemi tamamlamak için Steam istemcinizi yeniden başlatmanız gerekecek.

Xbox veya PlayStation denetleyicisi kullanmayı tercih ediyorsanız, her ikisi için de sunulan Steam denetleyicisi aydınlatma seçeneklerinden yararlanmak isteyebilirsiniz. Steam Survival Fest, PC’deki en iyi hayatta kalma oyunları da dahil olmak üzere çeşitli oyunlarda indirimlerle Ağustos ayının ilk haftası boyunca devam ediyor. Platformdaki yeni mevzuat, geliştiricilerin vitrindeki Steam oyun sanatına yeni kısıtlamalar getirerek oyunlarını sunmalarına izin verme şeklini değiştiriyor.oyun-2