Fransız animasyon okulu Pole 3D’den bir grup öğrenci, şimdi Akademi Ödülleri’ne girmeye hak kazanan 1961 Paris Katliamı hakkında güçlü bir hikaye anlatmak için CG’yi kullandı.

Bilgisayar animasyonlu kısa Seine’nin Gözyaşları (Le lames de la Seine) şimdiden birkaç ödül topladı, son olarak BAFTA Animasyon Öğrenci Film Ödülü. Önümüzdeki hafta kısa film, 3-8 Ağustos tarihlerinde Vancouver’da yüz yüze bir etkinlik olarak geri dönen yıllık bilgisayar grafikleri confab SIGGRAPH’da Best of Show olarak onurlandırılacak.

Seine’nin Gözyaşları Akademi Ödülleri’ne hak kazanan SIGGRAPH Bilgisayar Animasyon Festivali Elektronik Tiyatrosu’nun tüm seçimleri hem Vancouver’da hem de uzaktan izlenebilecek.

Yanis Belaid ve Pôle 3D öğrencilerinden yedi arkadaşı (Eliott Benard, Alice Letailleur, Nicolas Mayeur, Etienne Moulin, Hadrien Pinot, Filipinli Şarkıcı ve Lisa Vicente) yönetti Seine’nin Gözyaşları, dokulu stop motion tarzında 8 dakikalık bir kısa. Yapımcılar bu görünümü yaratmak için İsviçre stop-motion filminden ilham aldılar. Bir Kabak Olarak Hayatım (Ma vie de Courgette), hangi 2017 yılında Oscar adayı oldu.

Cezayir Savaşı sırasında 17 Ekim 1961’de geçen kısa filmde, Cezayirli işçiler polis tarafından uygulanan ve şiddetle sonuçlanan sokağa çıkma yasağına karşı gösteri yapmak için sokaklara çıkıyor.

“Hikayeye çok yakın hissediyorum [because it is] Cezayir asıllı olan ve dedesi kendisine barışçıl bir gösteri olarak başlayan ve bazı tahminlere göre 200’den fazla Cezayirlinin ölümüyle sonuçlanan olayın hikayesini anlatan Belaid, “aile tarihim” diye açıklıyor.

Seine’nin Gözyaşları

Kutup 3D’nin izniyle

Seine’nin Gözyaşları

Kutup 3D’nin izniyle

“Korku filminin” ilk yarısının, caz trompetçisi İbrahim Maalouf’un sekans setinde Cezayirli protestocuların kanlar akmaya başladığında dans ettiği ikinci bölüme kıyasla daha gerçekçi olması amaçlanıyor. gerçek üzgünüm. Belaid, “İkinci bölüm, hikayeyi başka bir şekilde anlatmak için daha şiirsel bir görsel” diye açıklıyor. “Şiddeti göstermek istedik; karakterlere akan kan, vurulan insanlardan daha güçlüdür. Şarkı bize duyguyu veriyor.”

Ortam, gerçek olayın meydana geldiği Paris’teki Pont Saint-Michel’in fotoğrafına dayanılarak oluşturuldu.

“[Upon viewing] izleyicinin Google’a gitmesini ve bu tarihte ne olduğunu aramasını istiyoruz,” diyor kısa filmin ortak yazarlığını ve editörlüğünü yapan Belaid. “İnsanların bu olayı tartışmasını istiyoruz.”

Bilgisayar Animasyon Festivali’ne ek olarak, SIGGRAPH’ın dolu bir oturum programı vardır. Pixar’ın kurucu ortağı Ed Catmull ve Meta’nın yeni ürün deneyleri başkanı Ime Archibong öne çıkan konuşmacılar arasında yer alıyor ve prodüksiyon programları arasında Netflix’in Deniz CanavarıPixar’ın Kırmızıya Dönmek ve Weta FX’in çalışmaları Yarasaadam.sinema-2