Kredi: CC0 Kamu Malı

Disney’in “Encanto”su ve Warner Brothers’ın “The Batman”i gibi kültürel ağırlıkların yanı sıra Goddard’da hazırlanan kısa film, bilgisayar animasyonlu hikaye anlatımının öne çıkan eserlerini onurlandıran bir festivalde gelecek hafta ekranı paylaşıyor.

“Asteroid Bennu Etrafında Bir Web”, NASA’nın 2020’de Bennu asteroidinden bir örnek toplamak için OSIRIS-REx görevi için gereken zorlu navigasyonu vurguluyor. NASA’nın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde üretilen video, Vancouver, British Columbia’da gösterilecek , 8 Ağustos’ta SIGGRAPH bilgisayar grafikleri konferansının Elektronik Tiyatrosu’nda, Akademi Ödülü değerlendirmesi için uygun bir mekan.

OSIRIS-REx, örneğini bir dokun ve git veya TAG manevrası ve yörüngeden çıkma ile toplamadan önce iki buçuk yıl boyunca Bennu çevresinde bir dizi karmaşık manevrayı tamamladı. Bu web benzeri uçuş yolunun çeşitli bölümleri, NASA’nın Goddard’daki Bilimsel Görselleştirme Stüdyosu’ndan veri görselleştiricisi Kel Elkins tarafından tam olarak vurgulandı.

Elkins, “2015 yılında yörünge verileriyle çalışmaya başladım.” Dedi. “Ve tüm farklı manevraların bir görüntüsünü ilk gördüğünüzde, fare yuvasına benziyor. Ancak bu karmaşık manevraları 3 boyutlu uzayda görmek gerçekten heyecan vericiydi.”

Bennu, Dünya’nın en yakın gezegen komşularından biridir – kabaca bir gökdelen yüksekliğinde bir asteroit ve 2018’in sonlarından beri, NASA’nın OSIRIS-REx misyonunun evi olarak adlandırdığı yer. OSIRIS-REx 3 Aralık 2018’de geldiğinde, Bennu’yu karmaşık bir gözlem ağıyla sarmaya başladı. Anlatılan bu video, Bennu’da bulunduğu süre boyunca görevin tam yörüngesini sunuyor. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi

NASA Goddard’daki OSIRIS-REx proje müdür yardımcısı Mike Moreau, “Yörünge ve navigasyon perspektifinden bakıldığında, ekip gezegensel keşiflerde daha önce hiç yapılmamış şeyler yaptı” dedi. “Uzay aracını bu nesneye daha önce hiçbir uzay aracının uçurmadığından daha yakına uçurduk; uzay aracını tam olarak olması gereken yere götürmek ve yörüngesini değiştirmek için saniyede santimetre veya milimetre olan manevralar yaptık. “

Toplamda yaklaşık dört dakika süren video, Bennu çevresindeki uçuş yolunu baştan sona tek bir sürekli çekimde gösteriyor.

NASA Goddard’daki gezegen bilimi multimedya üreticisi Dan Gallagher, “Kalkış için büyük bir ürün yapmak istediğimizi biliyorduk” dedi. “Ve tüm ağı baştan sona göstermek ve gerçekten ayrıldığımız ve Dünya’ya geri döndüğümüz noktada serbest bırakmak doğal bir uyum gibi görünüyordu.”

Konsept basit, ancak fikirden nihai ürüne giden yol, onu etkili bir şekilde ortaya çıkarmak için kesin bir bilimi içeriyordu. Bir izleyicinin bu videoda gördüğü yalnızca hayali bir çizim değil, gerçek, resimli verilerdir: “Bilimsel Görselleştirme Stüdyosunu biraz farklı kılan şey, görselleştirmelerimizdeki öğelerin doğrudan görev verileri tarafından yönlendiriliyor olmasıdır,” dedi Elkins. “Gerçek bilim verilerine dayanan projeler üzerinde çalışmaktan ve bunu insanlara iletebilmekten keyif alıyorum.”

“Asteroid Bennu Çevresinde Bir Ağ”, Goddard’ın SIGGRAPH Elektronik Tiyatrosu’na ulaşan bir dizi yapımının en sonuncusu. Elkins ve Gallagher’ın “Asteroid Bennu Turu” geçen yıl orada gösterildi.

Goddard gezegen bilimi ve Bilimsel Görselleştirme Stüdyosu’ndan iki ardışık görünümle, Elkins ve Gallagher için sırada ne var?

Elkins, “Dan ile ilk konuştuğumda ve ikinci parça için nasıl seçildiğimizden heyecan duyduğumu söylediğimde, Dan şimdiden planlamaya başladı” dedi. “Eh, üçüncüsünü planlamalıyız, hat-trick yapmalıyız” dedi.

Gallagher, “Kel, iki yıl üst üste olmamıza şaşırdığını söyledi.” Dedi. “Ama şaşırmadım. Kel harika. SVS harika. Hollywood’un en iyileriyle orada olmayı hak ettiklerini düşünüyorum.”

Bu ay ekip, OSIRIS-REx için bir sonraki parçasını yayınlamayı planlıyor: VR başlıklarında, mobil cihazlarda ve çevrimiçi etkileşimli bir deneyim için videoyu izleyicinin etrafına saran “A Web Around Asteroid Bennu”nun 360 derecelik bir versiyonu.

Elkins, “Önünüzdeki yörüngeyi orijinal formatta görmek ne kadar şaşırtıcı olsa da, izleyiciyi bunun ortasına koyup etrafa bakmasına izin vermekle ilgili bir şey var” dedi. “Uzaydasınız ve OSIRIS-REx etrafınızda uçuyor. Bu ek 360 derecelik görünümü yayınlayabildiğimiz için gerçekten heyecanlıyız.”


NASA’nın OSIRIS-REx’i, asteroid Bennu’nun son turunu tamamladı


Daha fazla bilgi:
Konferans: s2022.siggraph.org/

Alıntı: NASA Goddard’ın SIGGRAPH film festivalinde (2022, 5 Ağustos) ‘Asteroid Bennu Çevresinde Web’ gösterileri, 5 Ağustos 2022’de https://phys.org/news/2022-08-nasa-goddard-web-asteroid-bennu.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1