Moskova Havacılık Enstitüsü’nün bilim adamları ve öğrencileri, Kuzey Kutbu’nda ve Rusya’nın diğer ulaşılması zor bölgelerinde arama çalışmaları için kullanılabilecek güneş enerjisiyle çalışan bir zeplin geliştirdiler. Airmobile “Ekodisolar” güneş panelleri ile donatılmıştır ve bir hava gemisini andırır. Geleneksel dronların aksine dikey hareketler için enerji tasarrufu sağlayan kaldırma (yüzen) kuvveti kullanır.Cihazın gövdesi, helyum ve yanıcı olmayan hidrojen ile doldurulmuş kompozit bir çember üzerine kapatılmış, iki yarım küre şeklinde dayanıklı gaz geçirmez ince elastik malzemelerden yapılmıştır. Geliştirmenin benzersizliği, MAI uzmanlarının P. I. Baranov’un adını taşıyan Merkez Havacılık Motorları Enstitüsü ile birlikte geliştirdiği hibrit elektrik santralinde de yatmaktadır.”, NTI Platformunun basın servisi dedi.

Geleneksel hava gemilerinden farklı olarak, MAI’nin geliştirilmesi, 130 km / s hıza kadar uçuşlarda kullanılmasına izin veren bir jiroskopik stabilizasyon sistemine sahiptir. Yazarlar, böyle bir cihazın yalnızca kurtarma operasyonları için değil, aynı zamanda zorlu arazilere sahip bölgelerde mal ve ilaç teslimatı için de kullanılabileceğini düşünüyor.

Cihaz, zorlu hava koşullarında günün her saati çeşitli kurtarma servisleri tarafından çalıştırılabilir. Kötü görüş veya sis, izleme ve sesli ekolokasyon sisteminin termal görüntüleyicileri ve akustik sensörlerinin varlığı nedeniyle çalışmasına engel değildir. Cihaz, çeşitli iletişim araçlarını kullanarak görüntüleri operatöre ve kurtarıcılara gerçek zamanlı olarak iletebilecek.“, – dedi projenin bilimsel süpervizörü, teknik bilimler adayı Leonid Ponyaev.

Birçok uçak üreticisinin ve ilgili araştırma enstitüsünün güneş enerjisiyle çalışan büyük hava gemileri fikri üzerinde çalıştığını söylemeliyim. Özellikle, bu tür gelişmeler Avrupa Airbus ve Amerikan Lockheed Martin tarafından yürütülmektedir.genel-22