Nijerya, Google'dan yasaklı grupları YouTube'dan kaldırmasını istedi

Nijerya diye sordu Google YouTube kanallarının ve canlı yayınların ülkede yasaklı gruplar ve terör örgütleri tarafından kullanılmasının engellenmesi, Bilgi Bakan Lai Muhammed söz konusu.

Nijerya, ülkedeki sosyal medya kullanımını düzenlemenin yollarını araştırıyor. Afrikaen kalabalık. Ülke milyonlarca internet kullanıcısına ev sahipliği yapıyor ve YouTube, Twitter, Facebook ve Tiktok gibi platformlar popüler.

“Google platformlarında yasaklı grupların ve bağlı kuruluşlarının adlarını içeren kanallara ve e-postalara izin verilmemelidir.” Muhammed ülkenin başkenti Abuja’daki Google yöneticilerine söylediğini söyledi.

Charles MuritoGoogle’ın Sahra Altı Afrika devlet işleri ve kamu politikası direktörü, şirketin Nijerya hükümetinin endişelerini gidermek için zaten önlemleri olduğunu söyledi.

Bu önlemler, eğitimli kullanıcıların zahmetli içeriği işaretlemesi için bir sistem içerdiğini de sözlerine ekledi. Murito, “Aynı amaç ve hedefleri paylaşıyoruz.” Dedi. “Platformumuzun kötü amaçlar için kullanılmasını istemiyoruz.”

Bakan, hükümetin özellikle Biafra Yerli Halkı’nın (IPOB) çevrimiçi faaliyetleriyle ilgilendiğini söyledi. Hükümet, Nijerya’nın güneydoğu bölgesinin ayrılması için kampanya yürüten bir grup olan IPOB’u “terör örgütü” olarak etiketledi.

Bakan, YouTube endişelerinin hükümetin Nijeryalı internet kullanıcılarını, özellikle gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde, sosyal medyanın zararlı etkilerinden koruma çabasının bir parçası olduğunu söyledi.

Nijerya, Haziran 2021’de Twitter’ı askıya aldı ve sosyal medya devi Başkan’ın bir gönderisini kaldırdıktan sonra kullanıcılara erişimi engelledi. Muhammedu Buhari bölgesel ayrılıkçıları cezalandırmakla tehdit ediyor.

Hükümet altı ay sonra Twitter yasağını kaldırdı.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9