Uzay hayranları için heyecan verici bir yaz oldu: NASA Artemis 1 için bir lansman tarihi belirleyinaya geri dönmek için iddialı bir projenin ilk adımıydı ve geçen ay James Webb Teleskobu’ndan ilk renkli görüntülerin yayınlandığını gördü ve insanlığa evrenin şimdiye kadar çekilmiş en derin resmini verdi. .

NASA’nın şu anki çalışması, tartışmasız son 50 yılın en ilham verici çalışmasıdır ve bu, çalışmalarından birini güçlendirmektedir. anahtar atamalar : bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında eğitim çabalarını desteklemek.

Ve uzay araştırmalarının gençleri bilim okumaya teşvik ettiği açıktır.

Mezunlara ilham veren uzay görevleri

tarafından belirtildiği gibi Dış İlişkiler Konseyi Geçen yıl, bilim ve mühendislik alanlarındaki mezunların yüzdesi, 1960’ların sonlarında aya iniş sırasında zirveye ulaştı, ardından hükümet federal hükümeti STEM eğitiminin önemini yeniden vurgulamaya başlamadan önce birkaç on yıl boyunca yavaş yavaş azaldı.

Bu arada dergide 2009 yılında yayınlanan bir araştırma Doğa Apollo programının sahip olduğu ortaya çıktı. bilim adamlarının yarısına ilham verdi sorgulandı.

Yeni nesil astronotlar ve bilim adamları, NASA’nın en son bilimsel ve teknolojik başarılarını izleyecek ve kendi gelecekteki maceralarını hayal edeceklerdir.

Giriş bariyerleri

Ancak yarının uzay öncülerinin hayallerini gerçeğe dönüştürmek için ihtiyaç duydukları desteği alıp almadıklarını sormak önemlidir.

Yakın zamanda yayınlanan bir mektupta, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, üniversiteler ve teknoloji dünyasından 600’den fazla lider okullarda daha fazla bilgisayar biliminin öğretilmesi çağrısında bulundu. Mektupta, “Amerika Birleşik Devletleri dünyada teknolojinin ön saflarında yer alıyor, ancak lise öğrencilerimizin yalnızca %5’i bilgisayar bilimi okuyor” diyor.

Elbette, yıllar içinde ilerleme oldu. Okulların yarısından fazlasının bilgisayar kursları sunduğuna göre, mektupta 2018’de %35’e varan bir artış var. Buna karşılık, Hispanik öğrenciler, İngilizce öğrenenler, engelli öğrenciler ve ekonomik olarak dezavantajlı öğrenciler, eyaletlerine göre lisede bilgisayar bilimlerinde yeterince temsil edilmiyorlar. nüfus.

BT birkaç kadını cezbeder

Hatta bazı popülasyonları STEM’in belirli alanlarını takip etmeye teşvik etmek giderek daha zor hale geliyor gibi görünüyor. Örneğin, geçen yıl Ulusal Bilimler Vakfı (NSF) bunu gösteren verileri yayınladı. bilgisayar bilimleri alanında lisans derecesi alan kadınların oranı 1998’de %27’den 2018’de %19.9’a düşmüştür..

Son yirmi yılda, matematik ve istatistik alanında lisans derecesi alan kadınların payı da azaldı.

NSF raporunda, “İleri bilgisayar bilimi dereceleri alan kadınlar için akademik boru hattı etkilenebilir, çünkü lisansüstü kayıt, bilgisayar bilimlerinde lisans derecesi alan kadınların daha düşük bir oranından etkilenecektir.”

Uzay ekonomisi genç girişimciler için fırsatlar sunuyor

Teknik alanlardaki lisansüstü öğrencilere şu anda mevcut olan fırsatlar göz önüne alındığında, bu endişe verici bir eğilimdir. Hızla büyüyen uzay ekonomisi, küçük işletmelerle iş yapmayı gerektiren hükümet sözleşme gereklilikleri göz önüne alındığında, genç girişimciler için bariz fırsatlar sunuyor.

NASA yetkilisi Kenneth Bowersox bu yılın başlarında yaptığı açıklamada, “Harika bir fikri olan bir yüksek lisans öğrencisi olsaydım, tek kişilik bir iş olma gerçeğinin iş yapmama engel olmasına izin vermezdim” dedi.

Tutkunuz ve fikirleriniz varsa, sisteme entegre olmanın bir yolunu bulabilir ve alçak yörüngede yaptıklarımızın ve alçak yörüngenin ötesinde yaptıklarımızın bir parçası olabilirsiniz. »

Ay’daki Legolar

NASA’nın mevcut girişimleri, ileri teknolojiler geliştirmek ve evren anlayışını ilerletmekle ilgili olsa da, özellikle STEM alanlarına farklı katılımı teşvik etmeyi amaçlayan çabaları da içeriyor. özellikle, görev artemisi – Apollo’nun ikiz kız kardeşinin adını taşıyan – ilk kadının ve ilk renkli insanın Ay’a inişiyle sonuçlanacak.

Gerçek astronotlar Ay’a dönmeden önce, NASA LEGO Education ile ortak oldu Küçük çocuklara uzayı deneyimlemeleri için ilham vermek amacıyla Kate ve Kyle adlı iki minifigürü Artemis 1’de Ay’a göndermek.

Her iki figür de serinin ana karakterleridir. Başlatmak için İnşa Edin: Bir STEAM Keşif Serisibilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematiğe odaklanan 10 bölümlük bir dizi.

NASA ve gençler

Bu ortaklık, Artemis misyonuna öğrencilerin ilgisini çekmek için tasarlanmış birçok NASA işbirliği ve girişiminden biridir. Uzay ajansı, aşağıdaki gibi kuruluşlarla ortaktır: ABD’nin Kız İzciler ve meydan okumalar gibi yarışmalar düzenler Lunabotik ve Lunabotics Junioröğrencilerin ay robotları oluşturmasına olanak tanır.

NASA ayrıca bir dizi grafik roman ve dijital platform üretti. First-KadınAy’ı keşfeden ilk kadının kurgusal hikayesini anlatıyor.

Bu yılki hareketli aktivite, uzay araştırmalarında yeni bir çağın sadece başlangıcı. NASA ve özel sektör bilim adamları, Mars’ı keşfetmek, ötegezegenleri incelemek ve evrenin sınırlarını keşfetmek için uzun vadeli projelere girişiyorlar.

Ancak uzayda gerçekten başarılı olmak için gelecek neslin hayallerden ve cesaretlendirmeden daha fazlasına ihtiyacı olacak – ayrıca sahada da gerçek desteğe ihtiyaçları olacak.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15