ShadowCam cihazı, yüksek çözünürlüklü bir kamera, teleskop ve son derece hassas sensörler kullanarak ayın gölgeli bölgelerinin görüntülerini alacaktır. Kredi: Arizona Eyalet Üniversitesi / Malin Uzay Bilimi Sistemleri

NASA’nın ShadowCam’i, Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü’nün (KARI) Korea Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO) misyonuyla Ay’a gidiyor. Danuri olarak da bilinen KPLO, 4 Ağustos’ta Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundaki Fırlatma Kompleksi 40’tan bir SpaceX Falcon 9’da EDT 7:08’de fırlatıldı.

Arizona Eyalet Üniversitesi ve Malin Uzay Bilimi Sistemleri tarafından geliştirilen ShadowCam, KARI’nın KPLO uzay aracındaki beş araçtan biridir.

Aşırı duyarlı bir optik kamera olan ShadowCam, Ay’ın kutuplarına yakın kalıcı olarak gölgelenen bölgelerin görüntülerini toplayacaktır. Bu, ShadowCam’in buz birikintilerinin kanıtlarını araştırmak, mevsimsel değişiklikleri gözlemlemek ve kraterlerin içindeki araziyi ölçmek için bu bölgelerin yansımasını haritalandırmasına izin verecektir. ShadowCam cihazı, Lunar Reconnaissance Orbiter’da bulunanlar gibi önceki görüntüleyicilere dayalı olarak tasarlandı, ancak kalıcı olarak gölgelenen bölgelerde ayrıntıları yakalamaya izin vermek için ışığa birkaç yüz kat daha duyarlı.

ShadowCam ve diğer KPLO araçlarından toplanan veriler, Artemis de dahil olmak üzere gelecekteki ay keşif çabalarını destekleyecektir. Son derece düşük ışık koşullarında yakalanan yüksek çözünürlüklü görüntüler, arazi ve aydınlatma koşulları hakkında bilgi sağlayarak iniş yeri seçimine ve gelecekteki Artemis misyonları için keşif planlamasına ve uzun süre yararlı olan su buzu gibi kaynakların dağılımına ve erişilebilirliğine yardımcı olabilir. süre kalır. ShadowCam’den elde edilen veriler ve kalıcı olarak gölgelenen bölgelere yönelik benzeri görülmemiş görüntüler, bilim adamlarının Ay’ın nasıl oluştuğu ve evrimleştiği ve güneş sistemimiz hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olabilir.

ShadowCam’e ek olarak NASA, NASA tarafından finanse edilen dokuz bilim insanı aracılığıyla KPLO’ya iletişim ve navigasyon desteği ve KPLO ekibine bilim desteği de sağlıyor. Kore Cumhuriyeti (ROK) geçen yıl Artemis Anlaşmalarını imzaladı ve ay keşif çabalarında NASA ile işbirliği yapmaya devam ediyor.

ROK’ta, halka açık bir adlandırma yarışmasının Korece “Ay” (dal) ve “keyfini çıkar” (nuri) kelimelerini birleştiren bir adla sonuçlanmasından sonra yörünge “Danuri” olarak bilinir.

Önümüzdeki 4,5 ay boyunca KPLO, yakıt tasarruflu bir Kore Balistik Yörüngesi 62 millik (100 km) ay kutup yörüngesini kullanacak ve varış üzerine, daha sonra planlanan 11 aylık bir görevde operasyonlara başlayacak.


NASA, Kore Pathfinder ay yörüngesinde uçmak için ASU’nun ‘ShadowCam’ini seçti


Daha fazla bilgi:
Proje detayları: www.nasa.gov/feature/nasa-sele … inder-lunar-orbiter/

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından sağlanan

Alıntı: NASA’nın ShadowCam’i Korea Pathfinder Lunar Orbiter’da (2022, 5 Ağustos) fırlatıldı, 6 Ağustos 2022’de https://phys.org/news/2022-08-nasa-shadowcam-aboard-korea-pathfinder.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1