NASA’nın Lucy uzay aracı, güneş enerjisi sistemini etkileyen bir dağıtım sorunuyla görevine sorunlu bir başlangıç ​​yaptı – ama neyse ki mühendisler sorunu çözebildi. Şimdi NASA, Lucy ekibinin üyelerinin sorunu Dünya’dan gidermek ve düzeltmek için nasıl çalıştıkları ve uzay aracının uzayda yarıştığı hakkında daha fazla bilgi paylaştı.

Lucy’nin Güneş Enerjili Yolculuğu Devam Ediyor

Lucy, roket kaplamasının içine sığacak şekilde katlanmış iki dairesel güneş dizisi ile Ekim 2021’de fırlatıldı. Lucy, fırlatmadan kısa bir süre sonra uzaya gittiğinde, gemiye Jüpiter’in yörüngesinde bulunan Truva asteroitlerine uzun yolculuğunda güç verecek güneş enerjisini toplamak için iki diziyi konuşlandıracaktı. Bir dizi beklendiği gibi dağıtıldı, ancak diğeri tam olarak dağıtılmadı. Dizilerin bir saatin kolları gibi açılması ve yerine oturması gerekiyordu, ancak bir tanesi sadece kısmen açıldı ve kilitlenmedi.

İyi haber şuydu ki, araç, dizilim sadece kısmen konuşlandırılmış olsa bile, kendisini sürdürmek için yeterli güç üretiyordu. Bununla birlikte, yerine kilitlenmediğinde, dizi gergin değildi, bu da onu dayanıksız hale getirdi ve gelecekteki manevra kuvvetlerinin diziyi sallayabileceği veya zarar verebileceğine dair endişeler vardı. NASA, Lockheed Martian, Northrop Grumman ve Güneybatı Araştırma Enstitüsü’nden (SwRI) mühendisler ve bilim adamlarından oluşan Lucy ekibi, ne yapabileceklerini bulmak için çalışmaya başladı.

Lucy’nin SwRI’dan baş araştırmacısı Hal Levison, “İnanılmaz derecede yetenekli bir ekibimiz var, ancak onlara ne olduğunu ve nasıl ilerleyeceklerini anlamaları için zaman vermek önemliydi” dedi. Beyan. “Neyse ki, uzay aracı olması gerektiği yerdeydi, nominal olarak çalışıyordu ve – en önemlisi – güvenliydi. Zamanımız vardı.”

Ekip, sorunun, diziyi yuvarlak şekline getirmek için bir motor tarafından çekilen bir kordondan kaynaklandığını keşfetti. Bir şey kordonu takmış ve dizinin tam olarak açılmasını engellemiş gibi görünüyordu. Bir seçenekle karşı karşıya kaldılar: Tekneyi olduğu gibi bırakın, şu anda sağlıklı, ancak gelecekte potansiyel olarak risk taşıyor veya savloyu daha sıkı çekmek için yedek motordan ekstra güç kullanın.

Lockheed Martin’in derin uzay araştırmaları baş mühendisi Barry Noakes, “Her yol, temel bilim hedeflerine ulaşmak için bazı risk unsurları taşıyordu” dedi. “Çabalarımızın büyük bir kısmı, her iki senaryoda da riski azaltan proaktif eylemleri belirlemekti.”

Test görüntülerini ve geminin Dünya’daki bir kopyasını kullanarak her seçeneğin risklerini modelleyen ekip, sorunu çözmeye karar verdi. Bu yıl Mayıs ve Haziran ayları boyunca kordonda birkaç kez ince ayar ve çekişmeler yapıldı, ancak sonunda, dizi neredeyse tamamen konuşlandırıldı. Hala yerine oturmadı, ancak geminin görevini yerine getirmesi için yeterince kararlı olan 353 ila 357 derece 360 ​​derece arasında konuşlandırıldı.

Lucy şimdi 2027’de Truva atlarına ulaşması planlanan uzun yolculuğuna devam ediyor.


genel-19