Microsoft’un yeni mali yılı Temmuz ayında başladığında, Microsoft’un Finans Direktörü Amy Hood, şirketin bulut hizmetleri teklifindeki değişiklikleri paylaştı. Microsoft müşterilerinin teknoloji devinin bulut platformu olan Azure’dan yararlanmasına olanak tanıyan sunucular, kullanım ömürlerinin dört yıldan altı yıla çıktığını görecek. Bu uzantı iki ucu keskin bir kılıç çünkü Amerikan şirketi tasarruf bekliyorsa, müşterilerini ve işlemci üreticilerini endişelendirebilir.

Bileşen üreticilerini sevindirmeyen haber

Amy Hood bir önceki çeyreğin sonuçlarını açıklarken bu değişikliklerin faydalarını vurguladı. Ona göre, şirketin yaptığı yatırımlar Microsoft’un bulut sunucularının verimliliğini artırdı ve bu da günümüzde ömürlerini iki yıl kadar uzatmayı mümkün kılıyor. Böylece, mali direktör, şirketin sonuçlarının 2023 mali yılının sonunda 3,7 milyar dolarlık bir artışla işaretleneceğini tahmin ediyor.

Aynı kategoride

Bir koltukta Xi Jinping

Çin’deki birçok yolsuzluk vakası yarı iletken sektörüne sıçradı

Şirket, bulut altyapılarındaki iyileştirmelerin somut ayrıntılarına girmiyor, ancak değişiklikler sunucularda bulunan bileşenlerin uzun süreli kullanımını içeriyor. Microsoft’un tarihi tedarikçileri AMD, Intel ve Ampere’yi sevindirmeyen bir haber. Sunucuların ömrünü artırmak, yeni bileşenlerin satın alma sıklığını azaltmak anlamına gelir.

Bu durum, eskiyen bir altyapıya bağımlı olmaları gerekeceğinden, Microsoft müşterileri için daha da endişe vericidir. Altı yıl içinde, üreticiler muhtemelen üç yeni nesil işlemci üretmiş olacaklar. Kayıt. Ağ altyapılarının iyileştirilmesine yönelik diğer yenilikler de bu dönemde gerçekleşecek.

Microsoft rekabeti takip ediyor

Yarışma, 2022’nin başlarında bu tür bir uzantıyı duyurdu. Google artık dört yıllık sunucular sunuyor ve Amazon Web Servisleri’nden (AWS) sunucular beş yıllık bir ömre sahip. Microsoft’un yeni önerisi onları etkilemekle tehdit ederse, işletmeler bulut sağlayıcılarını değiştirmeye cazip gelebilir.

AWS, 2022’nin ilk çeyreğinde %33 pazar payıyla bulutla ilgili hizmetlerde dünya lideri olmaya devam etse de, Microsoft da %22’deki güçlü konumunu koruyor. Her çeyrekte bulut, Azure gelirinin 2022’nin ilk çeyreğinde yıldan yıla %46 artmasıyla şirketin kârlılığını artırmaya yardımcı oldu. hizmetin maliyetinde bir azalma.genel-16