Meta grubu şu anda oldukça ciddi yasal işlemlerin konusudur. Haziran ayının başından bu yana, bir Kaliforniya mahkemesi çok sayıda kovuşturma dosyası aldı, web devi tarafından Meta Piksel izleme aracı aracılığıyla sağlık verileri toplama manevrasını kınadı. Aslında, davacılar Meta’yı ve hastaneleri, hedeflenen reklamları yerleştirmek amacıyla sağlık ve randevu bilgilerini toplamakla suçluyor.

Meta tıbbi verileri kullanır

Meta, imajını zedeleyebilecek bir sağlık veri kaçakçılığı durumunda çıkmaza girmiştir. tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre İşaretlemeAmerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi 100 hastaneden 33’ü, sitelerinde reklam amacıyla Meta Pixel aracını kullandı. Çeşitli hastane sayfalarına yüklenen bu özellik, ziyaretleri takip etmeyi ve ardından Facebook’ta hedefli reklamlar yayınlamayı mümkün kılıyor. Bazı durumlarda piksel hassas verileri alır.

Aynı kategoride

Akıllı telefonda TikTok uygulaması.

Etkileyici pazarlama: Facebook’un önünde TikTok ve yakında YouTube

soruşturması İşaretleme hasta verilerinin genel sağlık, randevular, alerjiler, hastalıklar ve reçeteli ilaçları içerdiğini gösterdi. Bu nedenlerle Meta, Facebook’un kullanımının, hastalıklarının tedavisiyle ilgili reklamlarla dolu olduğunu gören bir avuç kullanıcı tarafından dava edildi.

Görünürdeki hasarlar?

Bugüne kadar Kaliforniya mahkemesi şikayetleri almak ve gerçekleri kontrol etmekle yetindi. Hukuki süreci başlatmak için, davaların tek ve benzersiz bir talepte toplanarak, davaya adaletin hükmetmesi için toplu bir davayı beklemek gerekecektir.

Temel olarak Meta, hastalardan önceden izin almadan sağlık bilgilerinin yayınlanmasını ve paylaşılmasını yasaklayan HIPAA (Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Hesap Verebilirlik) yasasını ihlal etmediğini kanıtlamak zorunda kalacak. Aksi takdirde ciddi bir tazminat ödemek ve gizlilik politikasını revize etmek zorunda kalacaktır.

Bu yazın başlarında Facebook, özel verilerle uyum sorunlarıyla zaten karşılaşmıştı. Dahili bir belgeye göre, Facebook mühendisleri sahip oldukları bilgileri listelemekte zorlanacaklar. Sağlık verilerinin toplanmasıyla ilgili bu yeni vaka ile şirket, kullanıcılarının güvenini yeniden kazanmakta daha da zorlanacak.genel-16