Birleşik Krallık Akıllı Saatleri Kullanmayı Planlıyor &  Hükümlü Göçmenleri Gözetlemek İçin Yüz Tanıma

resim: Christopher Furlong (Getty Resimleri)

Birleşik Krallık’ta bir suçtan hüküm giyen göçmenler, ülkenin İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı tarafından değerlendirilen kapsamlı yeni gözetim uygulamalarının bir parçası olarak yakında bir akıllı saat aracılığıyla beş günlük yüz tanıma taraması yapmak zorunda kalabilirler. Gizlilik savunucuları, her zaman açık olan giyilebilir gözetimin acımasız, gereksiz ve teknolojiye dayalı olduğunu söylüyor rahatsız yanlışlık ve önyargı ile.

2021 veri koruma etki değerlendirmesi The Guardian tarafından edinilen belge, akıllı yüz taramanın nasıl yapıldığına dair ayrıntılar sağlar.atch işe yarayacaktı. Belgelere göre, Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı Uydu Takip Hizmetine dahil olan göçmenler, yeni giyilebilir bilek veya bir bileklik kullanarak günlük olarak izlenecek. takılı ayak bileği etiketi. Saatle hedeflenen göçmenlerin saatin kamerasını kullanarak fotoğraflarını göndermeleri gerekecek; bu görüntüler, Ev Ofis sistemlerinde depolanan görüntülere karşı yüz tanıma yazılımı kullanılarak çapraz kontrol edilecektir. Yüz doğrulaması başarısız olursa, göçmenin kimliğini manuel olarak doğrulaması gerekecek. Taramalar günde beş defaya kadar sıklıkta gerçekleşebilir.

Belgelere göre İngiltere hükümetinin, teknoloji firması Buddi Limited ile saatin uygulanması için Mayıs ayında 6 milyon sterlinlik bir sözleşme imzaladığı bildirildi. tarafından tespit edildi The Guardian, cihazların bu sonbaharda kullanıma sunulmasını hedefliyor. Buddi Limited, yalnız yaşayan yaşlı müşterilere pazarlanan ince bilek giyilebilir ürünler (aşağıdaki tweet’te görülenler gibi) geliştiriyor. Şirketin web sitesine göre bu cihazlar, otomatik düşme algılama, basmalı alarm düğmesi ve konum bulma özelliğine sahiptir. Buddi Limited, Gizmodo’nun bu hikaye hakkında yorum yapma talebini reddetti.

Yüz tanıma taramalarına ek olarak, akıllı saat programına zorlanan göçmenler de gerçek zamanlı konum verilerini gönderecek. Devlete gönderilen fotoğraflar altı yıla kadar saklanabilir. Bu süre zarfında İçişleri Bakanlığı’nın tüm bu verileri Birleşik Krallık Adalet Bakanlığı ve polisle paylaşma yetkisine sahip olacağı bildiriliyor.

İngiltere merkezli Privacy International gibi dijital hak grupları, İçişleri Bakanlığı’nın planını eleştiriyor. Privacy International avukatı ve hukuk görevlisi Lucie Audibert Gizmodo’ya, “İçişleri Bakanlığı, göçmenleri denetlemek ve kontrol etmek için daha korkunç fikirler bulmaya devam ediyor” dedi. “İnsanların GPS konumunu 7/24 takip etmek ve onlardan gün boyunca rastgele yüz taramaları göndermelerini istemek sadece zalimce, aşağılayıcı, gereksiz ve – bizce – yasa dışıdır.”

ayrı BeyanPrivacy International, yüz tanıma gibi kimlik doğrulama araçlarının ayak bileği bileziklerine daha fazla insan alternatifi olduğu iddiasını reddetti.

Privacy International, “Yüz tanıma, tehlikeli ve ayrımcı bir teknolojidir – düzenli olarak renkli insanları yanlış tanımlar ve orantısız bir şekilde azınlıklara karşı kullanılır.” Dedi. Giyilebilir cihazlar, tam dijitalleşme ve hayatımızın gözetiminde son sınırdır ve güçlü kurumlar tarafından savunmasız nüfuslara karşı kullanıldığında kaçınılmaz insan hakları ihlallerine yol açar.”

Big Brother Watch’ın hukuk ve politika sorumlusu Madeleine Stone, İçişleri Bakanlığı’nı programın maliyetini uygun şekilde haklı çıkaramadığı ve şüpheli yüz tanıma teknolojisi kullandığı için eleştirdi.

Stone, Gizmodo’ya verdiği demeçte, “Bu müdahaleci teknoloji, göçmenleri ve mültecileri giderek daha fazla insanlıktan çıkaran gözetime maruz bırakmaya takıntılı bir hükümet için yeni bir düşük” dedi. “Yüz tanıma teknolojisi herkesin bildiği gibi hatalı ve yanlış tanımlamalar savunmasız bireyler için ciddi sonuçlara yol açabilir. İçişleri Bakanlığı, bu maliyetli elektronik izlemenin gerekli olduğunu gösteremedi ve bu planlardan vazgeçmesi gerekiyor.”

İçişleri Bakanlığı, Gizmodo’nun yorum talebine hemen yanıt vermedi, ancak The Guardian’a “taşınabilir biyometrik olarak erişilen bir cihaz” sunmayı planladığını belirten bir açıklama yaptı.

İçişleri Bakanlığı, “Yabancı suçlular, onları sınır dışı etme kararlılığımızdan şüphe duymamalı ve hükümet sınır dışı edilen yabancı uyruklu suçluların sayısını artırmak için mümkün olan her şeyi yapıyor” dedi.

Gizlilik ve dijital haklar grupları, uzaktan izleme araçlarının doğası gereği istilacı doğasını düzenli olarak eleştirse de, Birleşik Krallık hükümeti onları uygun maliyetli bireyleri gözaltında tutmanın alternatifi. Amerika Birleşik Devletleri’nde, İç Güvenlik Bakanlığı genellikle çağırır gerekçelendirmek için benzer maliyet-etkililik argümanları büyüyen cephanelik Göçmenleri izlemek için kullanılan gözetim teknolojilerinin

Privacy International’dan Lucie Audibert bunu satın almıyor.

“Belki sıraya girecek 6 milyon sterlin [Buddi Limited’s] cepler, savunmasız göçmenlere destek, göçmenlik başvurularının yığılması ve genel olarak yararlı, saygılı ve yasal politikalarla ilgilenmek için daha iyi harcanabilir ”dedi.

genel-7