Bir nötron yıldızının başka bir yıldızla çarpışmasından kaynaklanan milimetre dalga boyundaki ışık, araştırmacılar tarafından ilk kez görüntülendi. Northwestern Üniversitesi, ABD ve Hollanda’daki Radboud Üniversitesi’nden astrofizikçiler tarafından yönetilen ekip, bu çarpışmadan çıkan flaşın şimdiye kadar gözlemlenen en enerjik kısa süreli gama ışını patlamaları (GRB’ler) arasında olduğunu iddia etti. Evrendeki en enerjik patlamalar olarak kabul edilen GRB’ler, birkaç saniye içinde Güneş’in tüm varlığı boyunca yaydığından daha fazla enerji salabilir.

Yıldızlar gibi cisimler çarpıştığında veya yeni bir kara delik oluştuğunda gerçekleşebilirler. Bunun gibi altı gama ışını patlaması daha önce gözlemlenmiş olsa da, hepsi daha uzun bir dalga boyunda kaydedildi.

Ancak, Ulusal Bilim Vakfı’nın Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi (NRAO) tarafından işletilen uluslararası bir gözlemevi olan Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisi’nin (ALMA) kullanılmasıyla, bilim adamları GRB 211106A olarak işaretlenen bu GRB’yi milimetre dalga boyunda kaydetmeyi başardılar. .

“Bu kısa gama ışını patlaması, ALMA ile ilk kez böyle bir olayı gözlemlemeye çalıştık.” söz konusu Northwestern’den Wen-fai Fong, ALMA programının baş araştırmacısı.

Şili’nin yüksek rakımlı Atacama Çölü’nde bulunan 66 radyo teleskopundan oluşan ALMA dizisi, dünyadaki bu tür en büyük kurulumdur.

Fond, “Kısa patlamalar için artçı parıltılar bulmak çok zor, bu yüzden bu olayı bu kadar parlak bir şekilde yakalamak muhteşemdi. Bu patlamaları uzun yıllar gözlemledikten sonra, bu şaşırtıcı keşif yeni bir çalışma alanı açıyor,” diye ekledi.

Milimetre dalga boyu, X-ışınları ile birleştirildiğinde, patlamanın gerçek enerjisinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabilir. Milimetre dalga boylarındaki emisyon, X ışınlarından daha uzun süre tespit edilebildiğinden, GRB jetinin genişliğini belirlemek için de kullanılabilirler.

GRB 211106A’nın milimetre ve radyo algılaması sayesinde, araştırmacılar jetin açılma açısını ölçebilmeyi umuyorlar. Ondan toplanan veriler, aşırı olaylar ve bunların etraflarındaki alan üzerindeki etkisi hakkında daha fazla bilgi edinmede bir atılım olabilir.
genel-8