Bir adam, Ağustos 2021'de Yunanistan'ın Evia kentinde sahile yaklaşan bir orman yangınını izliyor.

Bir adam, Ağustos 2021’de Yunanistan’ın Evia kentinde sahile yaklaşan bir orman yangınını izliyor.
Fotoğraf: Thodoris Nikolaou (AP)

Bir “iklim son oyunu” ile karşı karşıya olabiliriz ve iklim değişikliği kavramının insan varlığını sona erdirmesi, “tehlikeli bir şekilde yeterince araştırılmamış bir konu” olduğunu söylüyor. Araştırma kağıdı. Başka bir deyişle: İklim değişikliğinin gerçekten kötü olacağını biliyoruz, ancak gerçek en kötü senaryolar için tamamen hazırlıksızız.

Cambridge’in Varoluşsal Risk Araştırmaları Merkezi’nden baş yazar Luke Kemp Earther’e şunları söyledi: “İklim felaketini araştırmak için mantıklı ve bilimsel bir temel geliştirmeyi hedefledik: iklim değişikliğinin küresel toplumsal çöküşe, hatta sonunda insan neslinin tükenmesine yol açıp açmayacağı sorusu” bir e-postada.

İklim değişikliği ile ilgili haberlerin alınamayacağını düşünürken Daha da kötüsü, Kent ve ortak yazarları, medyanın ve politikanın dikkatinin, aslında önceden 2 santigrat dereceye (3,6 Fahrenheit) kadar ısınmanın etkilerine odaklandığını iddia ediyor.endüstriyel seviyeler – kaçınmamız gereken bir rota.

Bunun birkaç nedeni var, dedi Kemp. biri için, tParis Anlaşmasının hedefleri – en fazla 2 santigrat derecenin altında, en iyi ihtimalle 1,5 santigrat derece (2,7 derece Fahrenhayt) altında tutmak-vaka senaryosu—en çok dikkati daha düşük ısınma seviyelerinin etkilerine yoğunlaştırdı. SBilim adamları, Büyük Petrol ve diğer kötü haber ajanslarından gelen yanlış bilgilendirme kampanyaları karşısında halkın dikkatini çekmek için “alarmist” gibi görünmekten genellikle çekiniyorlar.aktörler. ve to etkiler Daha aşırı iklim değişikliği ve büyük değişiklikleri beraberinde getirecek karmaşık riskleri incelemek, daha küçük bir ısınma derecesinde olabileceklerden daha zordur.

Bu, daha az yıkıcı etkilere odaklanan makale,Yazarlar, iklim araştırmalarına yansıdığını söylüyor. Daha erken Araştırma Kemp tarafından yayınlanan ve bu makalenin bazı yazarları, en son IPCC raporundaki sözlerin sadece %14’ünün, yüzyılın sonuna kadar sıcaklıkların 2 santigrat derecenin üzerine çıkması durumunda meydana gelebilecek iklim değişikliğinin etkileriyle ilgili olduğunu buldu.

Kemp, “Felaket ısınma senaryoları yeterince keşfedilmedi” dedi. “Risk değerlendirmelerimiz de basit ve aşırı riskleri düşünmek için uygun değil. Bir şey olursa, en iyi duruma bahse giriyoruz. ”

Şu anda işaretler, bu raporda ortaya konan felaket türlerini önleyebileceğimizi gösteriyor. IPCC, bu yılın başlarındaki raporunda, 2 derecelik ısınmayı önlemeye yardımcı olacak belirli yolları özetledi; eğer bütün milletler kendilerine sadık kalırsa mevcut taahhütler Paris Anlaşması uyarınca, sadece 1.8 santigrat derece (3.24 derece Fahrenheit) artış yolundayız. Yine de, bu hedeflere ulaşamazsak en kötü durum şu olabilir: Gerçekten kötü. Politik olarak savunmasız ulus devletler, aşırı sıcaklık görme potansiyeline sahip alanlarla “çarpıcı bir örtüşmeyi” paylaşıyor. Makale ayrıca “iklim değişikliğinin son oyununun” “dört atlısı” olarak adlandırdığı şeyi de özetliyor: vektör kaynaklı hastalıklar, kıtlık ve yetersiz beslenme, aşırı hava koşulları ve küresel çatışma. Makaleye göre bu dört faktör, deniz seviyesinin yükselmesi gibi diğer iklim etkilerinin yanı sıra eşitsizlik ve yanlış bilgilendirme gibi iklim dışı diğer risk faktörlerini de arttırabilir.

Kağıt, bu hafta yayınlandı Doğal Bilimler Akademisi Bildirilerinde, bazı pozisyonlar özellikle ısınma kontrolden çıkarsa korkunç potansiyel gelecekler. Kemp, “makul en kötü durum senaryolarından” birinin nükleer savaş ve iklim değişikliği birlikte kaynaşıyor: “iklim değişikliği jeopolitik çatışmayı alevlendiriyor ve sonunda büyük ölçekli bir nükleer savaşa yol açıyor” dedi. “Nükleer kış geçtikten sonra, hayatta kalanlar hızlandırılmış ısınmayla karşı karşıya.” Neşeli!

Bu senaryoları savuşturmak alarm vermek gibi görünse de, ekip savunuyor hazırlıklı olmak daha iyidir. Kağıt, fikrin nasıl olduğunu not eder nın-nin nükleer kış—Soğuk Savaş sırasında mutlak en kötü durum senaryosu—galvanizli 1980’lerde kamuoyu silahsızlanma. Aşırı ısınmanın gerçek risklerini bilmek, onlardan kaçınmak için daha çok çalışmamıza yardımcı olabilir.

Kemp, “Makul aşırı risklere bakmanın endişe verici bir tarafı yok” dedi. “Bunu alarm çığlıkları olmadan araba ve uçak kazaları için yapıyoruz. Bu sadece iyi bir risk yönetimi ve bilimdir. Yürüyen kör olmanın alternatifi saf ve potansiyel olarak ölümcül bir aptallıktır.”genel-7