Yeni doğmuş bir bebeğin göbek kordonunun lenfoma ve lösemi gibi hayat kurtaran kök hücrelere ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz? Bu, ebeveynlerin bugünlerde kanı bir bebeğin göbek kordonunda saklamayı tercih etmelerinin başlıca nedenlerinden biridir. Özellikle, gebelikler gestasyonel diyabetten etkilenirse göbek kordonunun kök hücreleri zarar görür ve kordonu işe yaramaz hale getirir. Bununla birlikte, Notre Dame Üniversitesi’ndeki biyomühendisler tarafından yapılan bir araştırma, hasarlı kök hücreleri onarabilecek ve onların yeniden yeni dokular üretmelerini sağlayabilecek yeni bir stratejiden bahsediyor. Yeni strateji kapsamında, hasar gören her kök hücreye bir nanoparçacık sırt çantası veriliyor.

Göre ders çalışma150 nanometre çapındaki küresel nanoparçacıkların her biri, ilacı depolama ve yavaş yavaş kök hücrelere aktarma kapasitesine sahiptir.

Donny Hanjaya-Putra, havacılık ve makine mühendisliği yardımcı doçent, Notre Dame’de biyomühendislik yüksek lisans programı, söz konusu, “Her kök hücre bir asker gibidir. Akıllı ve etkilidir; nereye gideceğini ve ne yapacağını bilir. Ama birlikte çalıştığımız ‘askerler’ yaralı ve zayıf. Onlara bu nanoparçacık “sırt çantasını” sağlayarak, tekrar etkili bir şekilde çalışmaları için ihtiyaç duydukları şeyi veriyoruz.”

Daha sonra araştırmacılar, “sırt çantalarını” çıkararak hasarlı hücreler üzerinde bir deney yaptılar. Yapılan inceleme sonucunda söz konusu hücrelerin kusurlu dokular oluşturduğu sonucuna varıldı. Oysa “sırt çantaları” ile elde edilen sonuç yeni kan damarlarının oluşumunu gösterdi.

Hanjaya-Putra’ya göre, çalışmaları “şimdiye kadar geliştirilen herhangi bir yöntemin en açık yoluna” sahip. İlacın doğrudan kan dolaşımına enjekte edilmesini içeren yöntemler, birçok istenmeyen risk ve yan etkiyle birlikte gelir.

Hanjaya-Putra ve ekibi, bu yaklaşımın preeklampsi gibi gebelik komplikasyonları sırasında kullanışlı olabileceğini düşünüyor. Araştırmacı, “Gelecekte, kök hücreleri atmak yerine, klinisyenlerin onları gençleştirebileceğini ve vücudu yenilemek için kullanabileceğini umuyoruz” diye ekledi. Bir örnek vererek, Hanjaya-Putra ekledi, “Örneğin, preeklampsi nedeniyle erken doğan bir bebek, kusurlu bir akciğer ile YYBÜ’de kalmak zorunda kalabilir. Teknolojimizin bu çocuğun gelişimsel sonuçlarını iyileştirebileceğini umuyoruz.”genel-8