Bağımsızlıktan bu yana 75 yıllık yolculuğunda ülkenin ulaştığı kilometre taşlarını yakalayan yazılım devi Google, Hindistan’ın hikayesini anlatmak için zengin arşivlerden yararlanan ve sanatsal illüstrasyonlar içeren çevrimiçi bir projeyi tanıttı.

Proje – Hindistan ki Udaan – Google Arts and Culture tarafından yürütülen, ülkenin başarılarını kutluyor ve “Hindistan’ın son 75 yıldaki sarsılmaz ve sarsılmaz ruhu temalı”.

Etkinlik, Cuma günü Union Kültür ve Turizm Bakanı G Kishan Reddy ile kültür bakanlığı ve Google’ın üst düzey yetkililerinin katılımıyla Sunder Kreş’te düzenlenen ışıltılı bir etkinlikle resmen başlatıldı.

Ülke çapında 75 yıllık bağımsızlığı anma kutlamalarının bir parçası olarak, Google ayrıca Kültür Bakanlığı ile işbirliğini “Hintlilerin katkılarını ve 1947’den beri Hindistan’ın gelişimini gösteren bilgilendirici çevrimiçi içeriğe ulaşmaya odaklandığını” duyurdu. Yazılım devi yaptığı açıklamada, ‘Azadi Ka Amrit Mahotsav’ programı” dedi.

Ayrıca, 2022 yılı için “Gelecek 25 yılda Hindistan’ım…” temalı popüler Doodle4Google yarışmasının 1-10. Sınıf öğrencilerinin katılımına açık olduğunu duyurdu.

“Bu yılki Doodle4Google’ın galibi, 14 Kasım’da Hindistan’daki Google ana sayfasında sanat eserlerini görecek ve okulları veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar için Rs. 5 lakh üniversite bursu, Rs. 2 lakh teknoloji paketi, başarı takdiri kazanacak. , Google donanımı ve eğlenceli Google koleksiyonları. Dört grup kazananı ve 15 finalist de heyecan verici ödüller kazanacak” dedi.

Reddy, Google ekibini, çalışanlarını ve diğerlerini kampanyaya coşkuyla katılmaya teşvik edecek “Har Ghar Tiranga” üzerine özel bir doodle oluşturmaya çağırdı.

Bakan konuşmasında ayrıca, Google’ın kültür bakanlığına, sitelerin daha iyi izlenmesine ve tecavüzün kontrol edilmesine yardımcı olacak 3.000’den fazla merkezi olarak korunan anıtın sınırlarının dijital haritalanmasında yardımcı olabileceğini söyledi.

Nadir arşiv malzemelerinin dijitalleştirilmesine de yardımcı olabilir, diye ekledi.

Reddy, “Bu nedenle, Google ekibini hükümetin dönüştürücü yolculuğunda ve aynı zamanda Hindistan’ın turizm destinasyonlarını tanıtmaya yönelik bir ortak olmaya çağırıyoruz.” Dedi.

Açıklamada, “Hindistan’ın bağımsızlığının 75. yılını kutlamak için Google, yıl dönümü boyunca yüz milyonlarca Hintliye özel olarak oluşturulmuş içerik ve deneyimler sunacak ürün ve hizmetlerinde bir dizi özel girişimin başlatıldığını duyurdu.” .

Kutlamaların en önemli parçası, Google Arts and Culture web sitesinde bulunan India Ki Udaan adlı yeni bir çevrimiçi koleksiyon. Hindistan’ın zengin kültürel tarihine saygılarını sunar ve son 75 yılın ikonik anlarını içerir.

İngilizce ve Hintçe olarak yayınlanan kitap, insanların 10 yetenekli sanatçı tarafından yaratılan 120’den fazla illüstrasyon ve 21 hikayenin yanı sıra Turizm Bakanlığı, Sanat ve Fotoğraf Müzesi, Hindistan Demiryolları Miras Müdürlüğü de dahil olmak üzere çeşitli kurumların sergilerini keşfetmesine olanak tanıyor. , Hindistan Bilimler Akademisi ve Dastkari Haat Samiti.

“Bu girişim, Hindistan’ın olağanüstü anlarının benzersiz bir görünümünü sunuyor ve insanların Hindistan’ın modern tarihinin en unutulmaz anlarından bazılarını, ikonik kişiliklerini, en gurur verici bilimsel ve sportif başarılarını ve Hindistan’daki kadınların dünyaya nasıl ilham vermeye devam ettiğini keşfetmelerini sağlıyor. Koleksiyon, Hindistan’daki ve dünyadaki insanlar için benzersiz bir arşiv ve sanat karışımıyla genişletilecek.” Dedi.

Teknolojileri ve Hindistan’ın zengin kültürel mirasını birleştiren yeni Google Sanat ve Kültür koleksiyonu “Hindistan Ki Udaan” (kelimenin tam anlamıyla “Hindistan uçuşa geçiyor” olarak tercüme edilir), “son 75 yılda Hindistan’ın sarsılmaz ve ölümsüz ruhuna odaklanıyor” , ekledi.

Google Arts and Culture’ın kıdemli program yöneticisi Simon Rein, PTI’ya projenin “zengin arşiv içeriğiyle illüstratörlerin gösterdiği gibi sanatsal yeteneklerle birleştiğini” söyledi.

Yeni dijital koleksiyonun, uçurtma şeklindeki bir dijital ekran, artırılmış gerçeklik deneyimine sahip resimler ve diğer teknoloji odaklı deneyimlerle birlikte fiziksel bir temsili de mekanda kuruldu.

Rein, uçurtmanın Hindistan’ın son 75 yıldaki yolculuğunu tanımlamak için “iyimser bir metafor” olarak kullanıldığını ve ayrıca evdeki izleyicileri ve ayrıca Hindistan’dan olmayan ama hikayesini öğrenmek isteyenlerin ilgisini çekmek ve eğitmek için kullanıldığını söyledi.

Hindistan’daki 10. yılında Google Arts and Culture, ülkenin zengin kültürünü birçok yönden sergiledi. Hindistan’da 100’den fazla ortakla çalışarak, ülkenin kültürel mirasını tüm dünyadaki insanlara ulaştırdı.
genel-8