Alphabet’in Google’ı, Workplace bulut üretkenlik yazılımını erken benimseyen ve şirketin programa ömür boyu ücretsiz erişim sağlama sözünü tutmadığını iddia eden bir kişi tarafından dava edildi.
Eskiden Google Apps ve G Suite olarak bilinen Google Workplace, Gmail, Takvim, depolama için Drive ve içerik oluşturma için Google Dokümanlar gibi bir dizi hizmet sunar. Programlardan bazıları herkes için ücretsizdir, ancak özel e-posta adresleri ve paylaşılan Drive depolama alanı gibi kurumsal özellikler ek ücrete tabidir.

Stratford Company LLC, yazılımı ilk aşamalarında kullanmaya cezbedilen tüm erken benimseyenler adına dava açtı ve Google’ın yazılımda ince ayar yapmasına ve ardından bir ücret karşılığında satmasına izin verdi. Buna karşılık Stratford Company, erken benimseyenlere, Google’ın sunduğu sürece Workspace’in ücretsiz bir sürümüne söz verildiğini söyledi.

2012’de Google, yazılımı kullanmak için yeni müşterilerden ayda 12 ABD Doları (kabaca 950 Rs) almaya başladı. Ardından, 2022’de Google, daha sonra yazılımın ticari olmayan kullanıcılarını hariç tutsa da, eski kullanıcıları da ücretlendirilecekleri konusunda bilgilendirdi.

Stratford Company, Cuma günü San Jose federal mahkemesine sunulan şikayette, “Google’ın ‘kötü olma’ inancını terk etmesi bu davada iyi bir şekilde örneklendirilmiştir” dedi. “Yaklaşık iki trilyon dolar değerindeki bir holdingin daha iyi bir parçası olan Google, zaten fazlasıyla büyük olan kârlarını doldurmak için Google’ın karlı bir ürün geliştirmesine yardımcı olan sadık müşterilere verdiği sözü tutmadı.”

Stratford şirketi, tüm erken evlat edinenler için toplu dava statüsü istiyor ve davada belirlenecek zararlar, ancak 5 milyon dolardan fazla (kabaca 40 crore Rs).

Google, normal çalışma saatlerinden sonra gönderilen, e-postayla gönderilen bir yorum isteğine hemen yanıt vermedi.

Dava, The Stratford Company LLC – Google LLC, 5:22-cv-4547, ABD Bölge Mahkemesi, Kaliforniya Kuzey Bölgesi (San Jose) davasıdır.

© 2022 Bloomberg LP
genel-8