Google, alıntılanan aramaların arama motorunda çalışma şeklini değiştiriyor ve mobil Chrome uygulamasında Touch to Search’ü iyileştiriyor.

Alıntılanmış arama, bir arama teriminin etrafına tırnak işaretleri koyduğunuzda ve Google size tam olarak bu kelimelere sahip sonuçları gösterdiği anlamına gelir. Eski stildeki sorun, Google Arama sonuçlarının, terimin sayfada göründüğü yeri göstermemesiydi. Biraz kazmak zorunda kaldın. Ama şimdi, arama sonuçlarının altında küçük bir snippet görünecek (yeni sekmede açılır), alıntı yaptığınız terimi tam olarak nerede bulabileceğinizi kalın metinle gösterir.

Görünüşe göre güncelleme zaten yürürlükte. Google Arama’ya tırnak içine alınmış bir arama terimi girdik ve tabii ki, ifadeyi gösteren snippet’lerle sonuçlar aldık.

Başlangıçta tereddütlü

Google Arama Yazılımı Mühendisi Yonghao Jin, güncellemelerle ilgili bir blog yazısında, snippet’in daha önce eklenmemiş olmasının nedeninin bazı web sayfalarının uygulamayı zorlaştırması olduğunu açıkladı. Belirli bir ifade, bir sayfa menüsünün arkasında veya web sitesinin farklı bir bölümünde olabilir, bu nedenle onu bulmak için zaman harcamanız gerekir. Bu soruna rağmen Google, snippet güncellemesini gerçekleştirmeye karar verdi.

Google, snippet değişikliklerinin mükemmel veya evrensel olmadığını kabul ediyor. Bir web sayfasında birden çok kez alıntılanan terim varsa, “snippet, [too] birbirinden çok uzak.” Kalın yazılmış terimler çoğunlukla masaüstü için Google Arama’da özel olacaktır. Duyuru, kalın metnin Görseller veya Haberler gibi belirli arama modlarında veya mobil cihazlarda bulunan snippet’lerde görünmeyeceğini belirtiyor.

Google’a, pasajlarda kalın metnin başka hangi Arama varyasyonlarında olduğunu sorduk. Bir yanıt alırsak bu hikayeyi güncelleyeceğiz.

Mobil Chrome ince ayarları

Chrome mobile gelince, onun Dokun ve Ara özelliği birkaç yeni ayar aldı (yeni sekmede açılır).

Dokun ve Ara, kullanıcıların sayfadan çıkmak zorunda kalmadan hızlı bir şekilde arama yapmak için belirli kelimeleri veya kelime öbeklerini vurgulamasına olanak tanır. Google Chrome’u mobil cihazımızda güncelledikten sonra güncellemenin çıktığını onaylayabiliriz.

Araç artık, kullanıcıların özellikle nasıl etkileşimde bulunacağı üzerinde daha ayrıntılı bir denetime sahip. Chrome Ayarları menüsünde, daha iyi sonuçlar için bir Google aramasında vurgulanan bir kelimenin etrafındaki metni içerecek olan “Çevreleyen metni Google sonuçlarına dahil et” seçeneğini etkinleştirebilirsiniz. Google, son zamanlarda süreci standartlaştırdığını belirttiğinden, kabul edilen el hareketleri de düzeltildi. Önceden, vurgulamak için bir kelimeye dokunup basılı tutmanız gerekiyordu. Artık Chrome, vurgulama için tek bir dokunuşu tanır.

Duyuru ayrıca Google’ın yeni Chrome özellikleri üzerinde çalıştığını da ortaya çıkardı; bunlardan biri, vurguladığınız kelime veya kelime öbeğine dayalı öneriler eklemektir. Örneğin, “San Francisco” kelimesini vurgularsanız, “San Francisco etkinlikleri” veya “San Francisco nüfusu” için öneriler görebilirsiniz.

Daha fazla Chrome haberine açsanız, Chrome 104 hakkındaki hikayemize göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Güncelleme, yedi tanesi “yüksek önem” olarak kabul edilen toplam 27 güvenlik açığını düzeltir.genel-6