Bir süredir biliyoruz ki Google planlıyor Google Duo ve Google Meet’i birleştirdi ve şirket bu planları birkaç hafta önce açıkladı. Şimdi, birleşme sonunda gerçekleşiyor, XDA-Geliştiricileri raporlarıve nihayet her şeyi başlatan Android ve iOS için yeni bir Google Duo güncellemesi yayınlanıyor.

Google Duo ve Meet birleşmesi sonunda başlıyor

Daha önce Google, uygulamaya toplantı özelliklerini tanıtan bir Google Duo güncellemesi yayınladı. Şimdi, Android ve iOS’ta Google Duo için aşamalı olarak kullanıma sunulan yeni bir güncelleme geliyor. Bu yeni güncelleme, Duo’dan Meet’e uygulamanın simgesi ve logosunun yerini alıyor. Üstelik güncelleme, “Duo, Meet’e yükseltildi” diyen yeni bir bildirim sunuyor. Tabii ki, değişiklik her yere de yansıtılmalıdır – Google, Duo markasını web sürümünde güncelledi ve şimdi bunun yerini Meet simgesi ve adı aldı.

Birleşmenin Eylül ayına kadar tamamlanması bekleniyor. Bundan sonra, görüntülü görüşme ve toplantı özelliklerine sahip güncellenmiş Google Meet uygulaması (eski Duo olacaktı) Android ve iOS’ta yaygın olarak kullanılabilecek.

Bunun da ötesinde, önümüzdeki birkaç ay içinde Google, duo.google.com bağlantısını Meet.google.com/calling’e yönlendirmeyi planlıyor.

Öte yandan, eski Google Meet uygulaması (muhtemelen belirli bir süre için) toplantı özelliklerine sahip ancak Duo’nun görüntülü görüşmesi olmayan bir uygulama olarak kalacaktır. Google’ın, Duo’nun yeni sürüme geçirilmesi tamamlandıktan sonra Meet’i aşamalı olarak kaldırması bekleniyor.

Google Duo güncellemesi şimdi aşamalı olarak başlıyor, yani başlangıçta az sayıda kullanıcı bunu alacak ve daha sonra daha geniş bir kullanıma sunulacak.

Google Meet ve Duo birleşmesi, tek bir görüntülü arama ve toplantı platformu oluşturacak

Haziran ayının başında Google, büyük değişikliği resmi olarak duyurdu. İki uygulamanın birleştirilmesi, görüntülü görüşme ve toplantılardan sorumlu tek bir Google platformuna sahip olmayı hedefliyor ve Google Meet adı altında olacak. Bu birleşmenin ne anlama geldiğine dair biraz daha ayrıntıya bakalım.

Öncelikle, şu anda olduğu gibi Google Meet, çoğunlukla birçok kişiyle görüntülü görüşmeleri (çoğunlukla işle ilgili toplantılar) hedefleyen bir video platformudur. Öte yandan, Duo ücretsiz bir görüntülü sohbet uygulamasıydı ve Apple’ın FaceTime’ı ile pek çok ortak yanı var, temelde büyük konferanslardan ziyade bire bir görüntülü sohbetleri hedefliyor.

İki uygulama arasındaki birleştirme, Meet olacak olan Duo’ya yükseltme ile gerçekleşecek. Mevcut Meet’in “Meet Original” adını alması bekleniyor. Bu yeni Meet (eski Duo) varsayılan olacak. Sonuç olarak Duo birkaç yeni özellik alacak.

Duo, Meet özellikleriyle tamamen yeni sürüme geçirildiğinde yapabilecekleriniz aşağıda açıklanmıştır. Aramalarda ve toplantılarda sanal arka planları özelleştirebilecek, toplantılar planlayabilecek, toplantı içi sohbeti kullanabilecek, toplantı sırasında canlı içerik paylaşabilecek ve daha iyi bir erişilebilirlik için gerçek zamanlı altyazılar alabileceksiniz. Bunun da ötesinde, görüntülü aramaların boyutu mevcut 32 katılımcıdan 100 katılımcıya yükseltilecek.

Son olarak, diğer Google araçlarıyla entegrasyon elde edeceksiniz. Bu araçlar Gmail, Google Takvim, Asistan, Mesajlar ve diğerlerini içerir.

Pandemi sırasında, birçok kişi onu konferanslar ve işle ilgili görüntülü aramalar ve toplantılar için kullanmaya başlayınca Google Meet’in popülaritesi arttı. Bu büyüme nedeniyle platform, Google’ın video ve ses seçeneklerine odaklanması için bariz bir tercih haline geldi.

Google daha önce “Tüm kullanıcılar için bağlantılı bir deneyim oluşturma misyonumuzun bir parçası olarak, görüntülü görüşme ve toplantı teknolojilerimizi tek, güçlü ve kullanımı kolay bir çözümde bir araya getirmekten heyecan duyuyoruz.”telefon-1