Aylarca süren hazırlık ve spekülasyonlardan sonra, Google Duo ve Meet arasındaki birleşme nihayet başlıyor ve ilk kullanıcılar değişiklikleri Android cihazlarda görüyor.

Google, her türlü kullanıcıya fayda sağlayacağını söylediği daha kapsamlı bir hizmet sunmak için iki görüntülü arama uygulamasını birleştirmeye karar verdi.

Bununla birlikte, ilk birleştirme, farklı uygulama adları ve işlevleri zaten kullanıcıları şaşırtan bazı karışıklıklara neden oldu. İşte yeni Google Duo ve Meet ortaklığı hakkında bilmeniz gerekenler.

Google Duo ve Meet – neler oluyor?

İlk olarak 2016’da piyasaya sürülen Google Duo, şirket tüketici ve kurumsal araçlarını tek bir platformda birleştirmeye çalıştığı için yakında Google Meet olacak.

Son birkaç hafta içinde Google Duo uygulamasına giriş yapan kullanıcılar, hizmetin yakında nasıl “yeni bir ad ve simge ve arka plan efektleri gibi daha fazla özellik ile” Meet haline geleceğini belirten bir uyarı görecek.

Google, ad değişikliğinin yanı sıra, iki hizmetin zaten oldukça benzer özellikler sunması nedeniyle kullanıcıların çok fazla kesinti görmemesi gerektiğini söylüyor. Ancak Google Duo kullanıcıları artık toplantı içi sohbet, sanal arka planlar ve görsel efektler gibi özelliklerin keyfini çıkarabilecek ve 100’e kadar katılımcıyla görüşme başlatabilecek.

Şimdi, Google Duo için en son Android güncellemesi, yeni Meet markasıyla değişikliği resmileştiriyor.

Yüklemeden sonra, bir kullanıcı uygulamayı açana kadar orijinal Google Duo mavi simgesi kalır. Orada, kabul edildiğinde uygulama tasarımını yeni Meet markasıyla değiştiren bir “Duo Meet’e yükseltildi” bildirim istemiyle karşılanırlar.

iOS ve iPad Google Duo kullanıcıları değişikliği henüz görmüyor, ancak Google, Eylül ayının sonuna kadar tüm müşterilerini Meet’e geçirmeyi hedeflediğini söyledi.

Google Duo web uygulaması da şimdilik orijinal markasıyla kalıyor, ancak Google bunun önümüzdeki birkaç hafta içinde Google Meet sayfasına yönlendirileceğini de söyledi.

Halihazırda güncellemiş olan kullanıcılar için (dahil TechRadar Pro) bu, cihazlarımızda artık her ikisi de “Google Meet (başlangıçta Duo)” başlıklı iki uygulamamızın olduğu garip bir arada ayara yol açtı – şirketin yakında değiştireceği bir şey.

Onu nasıl alırım?

Google Duo uygulama listesi şimdilik Play Store ve iOS App Store’da kalmaya devam ediyor, böylece kullanıcılar her zamanki gibi indirip yükleyebilir.

Yalnızca bir telefon numarasıyla oluşturulan hesaplar toplantıları kullanamayacağından, Meet’in yeni sürümünü denemek ve tüm özelliklerinden yararlanmak için kullanıcıların yalnızca bir Google hesabıyla oturum açması gerekir.

Google, tüm Duo kullanıcı görüşme geçmişinin, kişilerinin ve mesajlarının uygulamaya kaydedilmeye devam edeceğini ve indirilecek yeni bir uygulama veya ödenecek ekstra maliyetler olmayacağını ekledi.

Google Duo kullanıcılarına ayrıca, “mobil cihazlarda güncellenmiş Duo uygulamasında görüntülü arama özelliklerinin ücretsiz olarak sunulmaya devam ettiğine dair güvence verildi. Görüşme geçmişi, kişiler ve mesajlar kaldı.”genel-6