ABD biyofarmasötik şirketi Gilead Sciences, Oxford merkezli biyoteknoloji girişimi MiroBio’yu yaklaşık 405 milyon dolar (333,9 milyon £) değerinde bir nakit anlaşma ile satın alıyor.

2019 yılında Oxford Üniversitesi’nden ayrılan MiroBio, hastalarda bağışıklık dengesini geri yükleyerek otoimmün hastalıkları tedavi etmek için yeni terapötik ajanlar yaratan bir biyoteknoloji girişimidir.

Oxford Üniversitesi’nden çalışmaları ticarileştiren şirketlere sektör uzmanlarına finansman, destek ve erişim sağlayan erken aşama bir risk sermayesi şirketi olan Oxford Science Enterprises’ın (OSE) bir portföy şirketidir.

“Oxford Science Enterprises, MiroBio’nun yaratılmasında kilit bir rol oynamaktan ve Gilead tarafından satın alınmasıyla başarılı gelişimini desteklemekten gurur duyuyor. Oxford Science Enterprises yaşam bilimleri kıdemli ortağı Katya Smirnyagina, MiroBio’nun yenilikçi teknolojisini dünya lideri bir şirketinkiyle birleştirmek, boru hattının gerçekten gelişmesine izin vermeli” dedi.

Şirket, Profesör Simon Davis ve Profesör Richard Cornall’ın laboratuvarları tarafından 15 yıllık araştırmaların ardından OSE ve Tim Funnell tarafından ortaklaşa kuruldu.

Smirnyagina şunları ekledi: “Bu, OSE’nin önde gelen Oxford akademisyenleriyle birlikte çalışarak çığır açan bilimlerini olumlu bir etkiye sahip olabileceği bir yörüngeye yerleştirmek için çalıştığı modelimizin harika bir örneğidir – bu durumda, çok ihtiyaç duyulan yeni teknolojileri geliştirmek için. zayıflatıcı otoimmün hastalıkları olan hastalar için tedaviler.”

MiroBio, Oxford merkezli kalacak. Şirketteki önceki yatırımcılar arasında Samsara BioCapital, SR One, Medixci, Advent Life Sciences, OrbiMed ve Monograph yer alıyor.

Satın alma hala “geleneksel ayarlamalara tabidir”.

Bu, OSE’nin Oxford Üniversitesi’nden derin teknoloji, sağlık ve yaşam bilimleri yan kuruluşlarını finanse etmeye devam etmek için 250 milyon sterlin toplamasının arkasından geliyor.

“MiroBio, kontrol noktası reseptör sinyalizasyonu konusunda derin bir anlayışa ve üstün agonist antikorları seçmek ve üretmek için özel bir yaklaşıma sahiptir. Bunu Gilead’in ilaç geliştirme ve terapötik alan uzmanlığıyla birleştirmek, otoimmün hastalığı olan hastalar için kontrol noktası agonist antikorlarının potansiyelini tam olarak keşfetmemizi sağlayacaktır.” MiroBio başkanı Eliot Charles dedi.genel-11