Bağımsız oyunların GameStop’un yeni NFT pazarında uygun izinler olmadan ortaya çıktığı ve geliştiricilerin bundan memnun olmadığı bildiriliyor.

yeni bir Ars Technica raporuWorm Nom Nom, Galactic Wars ve Rogue Fleet gibi bağımsız oyunlarla NiFTy Arcade koleksiyonunu oluşturan Nathan Ello’nun, oyunların en az ikisinde (Worm Nom Nom) orijinal yaratıcıların onayını aramadığı iddia edildi. ve Galaktik Savaşlar).

Ello, NFT koleksiyonuna yalnızca ticari kullanım için onaylanmış açık kaynaklı oyunları dahil etmeye çalıştığını, ancak yeterince araştırma yapmadığını söyledi. Worm Nom Nom’un creative commons lisansı, kendi sitesinde listelenmiştir. itch.io sayfasıPICO-8, ayrıca kullanıcıların herhangi bir kullanım gerçekleşmeden önce içerik oluşturucunun sözleşmesini almasını gerektirir.

Geri dönüşle karşı karşıya kaldıktan sonra Ello, orijinal geliştiricilere tüm NFT satışlarını (15 Temmuz itibariyle toplam 55 bin $) teklif etti ve GameStop’un NFT pazarından NiFTy koleksiyonunu geri aldı. Ancak geliştiriciler, bu eylemlerin çok az geç geldiğini söyledi. Breakout Hero geliştiricisi Kyrstian Majewski, “Çalışmalarım benim onayım olmadan kâr amacıyla satıldı” dedi. “Birisi benim işimden kazandığı parayı iade etmek istese bile, bu zaten boktan bir Kripto şeklinde olurdu.”

Ello, izin sorunlarını çözene kadar artık GameStop NFT pazarında para basamıyor, ancak göze batan bir sorun var: NiFTy oyunları blok zincirinden kaldırılamaz ve diğer pazarlarda satılabilir.

NFT’ler genellikle sanatçılar ve yaratıcılar için “faydalı” olarak lanse edildi, ancak bir yaratıcının eserinin izinsiz basıldığı durumlar bir düzine kuruş. Yüklenen birçok çalıntı sanat eseri var. Açık denizve sanatçılar, hırsızlığın büyük hacmi ve platformun tepkisizliği nedeniyle onları indirmekte zorlanıyor.

GameStop’un hırsızlık vakalarını yakalamak için yayından kaldırma veya tarama hizmeti uygulamamış gibi görünmesi rahatsız edici. Şirket, Ars Technica’nın yorum talebine yanıt vermedi, bu nedenle GameStop’un ileriye dönük olarak bunun gibi vakaların tekrar olmasını nasıl önleyeceğini göreceğiz.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde öne çıkan herhangi bir şey satın alırsanız GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1