Apple, FIDO Alliance’ın parolasız güvenli kimlik doğrulama teknolojisinin uygulaması olan geçiş anahtarlarını tanıttığında, şirket bunu mümkün olan en Apple şekilde yaptı. BT bir simge yaptı ve yanına çok Apple marka görünümlü bir “Şifre Anahtarı” yazdırdı, San Francisco yazı tipinde tamamlayın. Ve eğer sadece bir kısmını izlediyseniz Apple’ın geçiş anahtarlarındaki WWDC sunumu, geçiş anahtarlarının Apple’ın iCloud Anahtar Zincirinin özel bir özelliği olduğunu varsaymak mümkündür. Sadece bir hatırlatma: öyle değil.

“Parola” terimi, Microsoft ve Google’ın önde gelen oyuncuları tarafından da kullanılacaktır. Ortak bir isim olarak kullanılır ve çoğul veya tekil olabilir, örneğin: “bankacılık uygulamanız için bir geçiş anahtarı belirlemelisiniz.” Başka bir deyişle, “parola” kelimesine “parola” kelimesine davrandığınız gibi davranın. Parolalar, bir uygulamada veya web sitesinde yalnızca kullanıcı adınız ve kimlik avına maruz kalabilecek veya başka bir şekilde ele geçirilebilecek bir parola ve kısa mesaj kodu yerine bir şifreleme belirteci kullanan önceden doğrulanmış cihazınızla oturum açmanıza izin vererek çalışır.

Apple’ın yazılım mühendisliği yöneticisi Ricky Mondello dün bir Twitter dizisi başlattı yeni teknolojiyi tanıtmak ve ne anlama geldiğini netleştirmek. Microsoft’un kimlik başkan yardımcısı Alex Simons konuya girdi ve Microsoft’un da bu adı benimseyeceğini doğruladı. İlgili tüm taraflar, geçiş anahtarlarının farkındalığını yaymaya kararlı görünüyor ve şu ana kadar hiçbiri bunun kendilerine ait olduğunu iddia etmeye çalışmıyor.

“Şifre anahtarı”, sözlü olarak kullanıldığında gerçekten kafa karıştırıcı olabilen “FIDO kimlik doğrulaması” ile karşılaştırıldığında kesinlikle daha kolay anlaşılır bir addır. ilk evcil hayvanımın adını gir? Ama cidden, sıradan bir kişiye iki faktörlü kimlik doğrulamanın ne olduğunu açıklamak zorunda kaldıysanız ve bu beş dakikadan uzun sürdüyse, onlara FIDO kimlik doğrulamasının ne olduğunu öğrettiğinizi hayal edin.

Teknolojinin başarılı olması için, bu pazarlama çabasına ihtiyacı var ve Apple’ın dümeni almasına izin vermekten daha iyi bir yol var. Apple gerçekten insanları geçiş anahtarlarının yalnızca Apple’a özgü bir teknoloji olduğunu düşünmeleri için kandırmaya çalışıyor olsaydı, muhtemelen Apple PassKeys markalı olurdu.

macOS veya iOS için geliştirici beta sürümlerindeyseniz, mümkün olan yerlerde geçiş anahtarlarını şimdi kullanmaya başlayabilirsiniz. Google gereken geliştirici araçlarını açmayı planlıyor Android’de geçiş anahtarlarını “2022’nin sonuna doğru” uygulamak. Ve Microsoft şu anda Windows Hello kullanarak web üzerinde geçiş anahtarlarını desteklemektedir ve geçiş anahtarlarını kullanarak bir MS hesabına giriş yapmak “yakın gelecekte” bir iOS veya Android cihazından.

genel-2