Analog kulaklık jaklarının yararlarını tartışmamızın üzerinden yıllar geçti. Ama beğenin ya da beğenmeyin, kablosuz kulaklıkların, USB-C (veya Lightning) kulaklıkların ve ara sıra dongle’ın yeterli olacağı gerçeğini kabul ederek hepimiz akıllı telefonlarımızda oradan geçtik. iPad Pro bile sevilen kulaklık jakından ayrıldı.

Ancak 2022’de sorun geri döndü ve bu sefer dizüstü bilgisayarlar için.

Dell XPS 13 Plus, şirketin yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı, yeni fikirler ve taze yeniliklerle dolup taşıyor. Bu özellikler arasında görünmez bir dokunsal dokunmatik yüzey, uçtan uca klavye ve hatta işlev tuşlarını değiştirmek için bir dizi kapasitif dokunmatik düğme bulunur.

Son derece kompakt ve zarif tasarım, geleneksel bir ses jakına yer bırakmadı. Cihaz bir kulaklık jakı barındıramayacak kadar ince değil – sonuçta ultra ince M2 MacBook Air’de bile bir kulaklık var.

Bunun yerine, Dell’deki tasarımcıların kendilerine sunulan alanı nasıl kullanmayı seçtikleri ile ilgilidir. XPS 13 Plus’taki klavye kasanın kenarlarına kadar uzanarak aygıta son derece verimli görünen bir tasarım sunar. Fazladan büyük tuş başlıklarının dizüstü bilgisayarın kenarına kadar uzanmasına izin vererek alan boşa harcanmaz. Bu muhteşem bir görünüm.

Dell, bir kulaklık jakına duyulan ihtiyaç nedeniyle belirli tasarımların nasıl masadan kalktığını gösterdi.

Ancak bu, bağlantı noktalarının dahil edilebileceği tek konumun klavye ve menteşe arasındaki küçük alan olduğu anlamına da gelir. Kulaklık jakını kesme odası zemininde bırakan iki USB-C bağlantı noktasından birini atmak istemeden. Başka bir deyişle, bu tür bir tasarım yeniliğine izin veren kulaklık jakının çıkarılmasıdır.

Bu, iPhone kulaklık jakını ilk çıkardığında verilenden çok daha fazla gerekçe. Daha ince cihazlara, daha büyük pillere ve daha fazla özelliğe izin vereceği söylendi – ancak bize hiçbir zaman kanıt verilmedi. XPS 13 Plus ile Dell, bir kulaklık jakına duyulan ihtiyaç nedeniyle belirli tasarımların nasıl masadan kalktığını gösterdi.

Bu, gelecekte bu bağlantı noktasını kesmeye karar veren her dizüstü bilgisayar için doğru olmayabilir. Bazı üreticiler, şüphesiz, sadece sinirli veya modaya uygun görünmek için çoğunluğa atlayacaktır. Ancak şasi içindeki fazladan bir boşluğun başka hangi yeniliğe izin verebileceğini kim bilebilir? Her milimetre önemlidir ve daha az bağlantı noktası bazen tüm farkı yaratabilir.

Dell XPS 13 Plus'ta klavyenin yan tarafı.

Ve akıllı telefonlar kablosuz sesin daha hızlı benimsenmesine öncülük ettiğinden, kulaklık jakını geride bırakmaya çok daha hazırız. Bluetooth 5.2 gibi bağlantı standartları gelişmeye devam etse bile, kablosuz kulaklıklar ucuzdur ve yaygın olarak bulunur.

Şahsen, kendimi dizüstü bilgisayarlarda kulaklık jakını giderek daha az kullanırken buldum – ve bahse girerim siz de yaparsınız. bana inanmıyor musun? Sadece devam edin ve önümüzdeki hafta boyunca gerçekten kaç kez kullanmanız gerektiğini sayın. Bahse girerim tahmin ettiğinden daha azdır.

XPS 13 Plus ile geçirdiğim zamanlarda, gerçekten bir kulaklık jakım olmasını dilediğimde yalnızca bir durumla karşılaştım. Kablosuz kulaklığım öldü ve çalışırken biraz müzik dinlemek istedim. Bakın, yedek kablolu kulaklığımı takacak hiçbir yer yoktu. Mesele şu ki, kutuda bulunan Dell adaptör bu sorunu birkaç saniye içinde çözdü. Bunu bilmeden önce, işe geri döndüm. Biraz beceriksiz bir çözüm ama hey, bana kulaklık jakına olan “ihtiyacımın” ne kadar küçük olduğunu gösterdi.

Gelecekteki her dizüstü bilgisayarın kulaklık jaklarından vazgeçmesi gerektiğini söylemiyorum.

Şimdi, ne dediğini biliyorum. Masanızda kullandığınız eski kablolu bilgisayar hoparlörlerinizi seviyorsunuz. Ya da oturma odanızın eğlence sistemine girmenin kolaylığını yaşayabilirsiniz. Ya da belki sadece Bluetooth’tan nefret ediyorsun.

Gelecekteki her dizüstü bilgisayarın kulaklık jaklarından vazgeçmesi gerektiğini söylemiyorum. PC’lerin ve dizüstü bilgisayarların dünyasındaki çok çeşitli tasarımlar, onun büyük gücüdür ve bu, eski bağlantı noktalarını taşıyan cihazlar için her zaman yer olacağı anlamına gelir. Heck, Apple bile HDMI ve bir SD kart yuvası gibi bağlantı noktalarını geri getirmek için MacBook Pro’larındaki rotayı tersine çevirdi. Bir kulaklık jakının dahil edilmesi kesinlikle mantıklı olan dizüstü bilgisayarlarda belirli kullanım durumları vardır.

Ancak yeniliği kaka yapmayın. Özellikleri kaldırmak için kaldırmanın kimseye faydası olmadığını kabul ediyorum. Ancak Dell, dalmaya başlamanın avantajları olduğunu zaten kanıtladı – ve ben, birincisi, kulaklık jakı olmayan bir geleceğin neler getireceğini benimsemeye hazırım.


genel-19