Evlerimizin bizim için ne anlama geldiği COVID döneminde yeniden tanımlandı. Artık sadece ailemizle değil, aynı zamanda gerçek hayatta arkadaşlarımız ve meslektaşlarımızla veya bilgisayarlarımız ve bağlı cihazlarımız aracılığıyla sınırları içinde çalışıyor, dinleniyor ve oynuyoruz. Pandemi tarafından teşvik edilen bu “açık kapı” politikası, hiçbir azalma belirtisi göstermiyor. Sonuç olarak, evlerimiz çeşitli şekillerde savunmasız durumda ve “yeni normalimizin” konukseverliğimizden yararlanmamasını sağlamamız gerekiyor.

Evler de daha akıllı hale geliyor; Günlük hayatımızı görüntüleyen, analiz eden ve anlayan daha fazla teknolojiye davet ediyoruz: Think Ring kapı zilleri, Alexas, Zoom, Teams ve bankacılık uygulamaları. Hayatlarımız üzerinde bir miktar kontrol sahibi olmaları ve içgörü sahibi olmaları için teknolojiye izin veriyoruz – bunu yapmak için bağlantı kurmaları gerekiyor ve bu nedenle potansiyel olarak davetsiz misafirler için daha fazla açık kapı sunuyoruz.

Bu nedenlerle, yaşadığımız dört duvarın dijital hırsızlardan korunmasını sağlamak için Ev Ağ Geçitleri evler için hayati öneme sahiptir, aynı şekilde ön kapılarımız evlerimizi korur. Ancak, bu Ev Ağ Geçidi sistemleri, yalnızca onları birbirine bağlayan sistemler ve standartlar sağlayıcılar ve son kullanıcılar arasında netlik, kavrayış ve işbirliği sağlıyorsa Nesnelerin İnterneti (IoT) içinde çalışır. Fiziksel evlerimizin aksine, dijital ev ağlarımıza girmenin birçok yolu var ve biz sadece davetli misafirler istiyoruz.

Temelde İnşa Etme

İnternete bağlı cihazların artan sayısıyla ilgili artan endişe, bir dizi ETSI üyesini ulusal rehberlik ve güvenlik geliştirme konusundaki deneyimlerini geliştirmek için bir araya getirmeye teşvik etti. EN 303 645 tüm IoT cihazları için bir temel olarak hareket etmek. Amaç, son kullanıcı için belirsizliği ortadan kaldırmaya başlayan bir güvenlik düzeyiyle tüm IoT cihazlarını pazara sunmak, bir güvenlik düzeyi sağlayan ve açık kapıları polisleştirmeye yardımcı olan bir cihaz sunmaktı.

Bununla birlikte, evlerimiz IoT’nin ötesine geçen daha karmaşık bir ortam haline geldikçe, bu temelin üzerine inşa edilmesi gerekiyor. ETSI’nin yaratılmasının nedeni budur. TS 103 848 şimdi ve gelecekte daha yüksek ve daha derin savunmalar inşa etme fırsatı sağlamak. SİBER Teknik Komitesi tarafından geliştirilen, temel çizginin ve ötesinin uygulanmasına ilişkin rehberlik ve örnekler oluşturur ve son olarak, temel çizginin nerede genişletildiğini veya nadir durumlarda, uygulanmadığını netleştirmek için resmi bir şablonu teşvik eder. İlgili ilk standart akıllı telefonlara yönelikti ve geçen yılın sonunda yayınlandı; bir sonraki akıllı kapı kilitlerine odaklanacak. Teknik özellikler, ev içi ağ ile genel ağ arasındaki fiziksel cihazların yanı sıra ev güvenliği için hayati önem taşıyan bu ağlar arasındaki trafiği de güvence altına alacaktır.

Bu yeni Ev Ağ Geçidi güvenlik belgesiyle geliştirilenler, yeni dijital evlerimizin güvenli kalmasının ayrılmaz bir parçası olan İnternet ve ev sınırında yüksek düzeyde temel güvenlik elde etmeyi mümkün kıldığından önemlidir. Ayrıca evrensel olarak geliştirilen basit güvenlik modellerinin, evrensel modeli geçersiz kılmadan dikey alanlara genişletilebileceği ve uygulanabileceği fikrini güçlendirmektedir. Ev Ağ Geçidi gereksinimlerinin tüm gelişimi ve gereksinimlerin test edilmesi ve onaylanmasının geliştirilmesine devam edilmesi sırasında, paydaş topluluğunun tüm bölümlerinden katılım olmuştur. Bu, geliştiricilerin, üreticilerin, operatörlerin, düzenleyicilerin ve test uzmanlarının ortak bir temel oluşturmak ve gelecek için kurulum yapmak için bir araya geldiği anlamına gelir.

Güvende Kalmak

Ev Ağ Geçitleri, bağlı IoT ve diğer ev cihazları için ilk güvenlik savunma hattıdır. Güvenli bir Ev Ağ Geçidi, ağ geçidine bağlı yerel cihazların güçlü güvenlik ihtiyacını ortadan kaldırmasa da, eski cihazlar veya başka şekilde güvenliği sağlanamayan cihazlar için güvenlik açığına karşı koruma sağlayabilir. Bu nedenle, güvenli bir Ev Ağ Geçidi, bağlı evin önemli bir güvenlik katmanıdır. IoT cihazlarının evimizin her odasında olduğu bir dünyada, onları güvence altına almak ve vatandaşları kötü niyetli saldırılara karşı korumak için önlemler esastır.

Evimizi korumak, asla kayıtsız kalamayacağımız bir şeydir ve Ev Ağ Geçidi, dijital dünyanın sunduğu ağ geçitlerini ve pencereleri hayatımıza yönlendirir ve güvende tutar. Böylece, asırlık ideal iş-yaşam dengesi vaadi, evden çalışma, ara sıra işe gidip gelme, esnek çalışma saatleri ve güvenli bir Ev Ağ Geçidinin temellerinden başlayarak güvenli bir İnternet meleziyle daha da yakınlaştırıldı.

Daha fazla bilgi

ETSI tüketici siber güvenlik standardı, üreticilerin sertifikasyon planlarını geçmelerine yardımcı olacak bir test spesifikasyonu, uygulamayı kolaylaştıracak bir kılavuz ve komite veya diğer standardizasyon organları içinde gelecekteki dikey standartları daha iyi geliştirmek için bir şablon ile desteklenir.

  • Üreticilere ve diğer paydaşlara yardımcı olmak için ETSI CYBER teknik komitesi ayrıca bir Teknik Rapor yayınladı, ETSI TR 103 621 [Note: PDF download], ETSI EN 303 645’teki hükümlerin uygulanması için rehberlik sağlamak.
  • ETSI, diğer dikey standartların geliştirilmesine yardımcı olmak için bir şablon [Note: Word doc download] dikey alan için EN 303 645’i genişletmek için yapılandırılmış bir yol sağlar.siber-1