Büyük Fon olarak da bilinen Çin Entegre Devre Sanayi Yatırım Fonu, kurulduğu 2014 yılından bu yana ülkenin yarı iletken üretiminde özerklik kazanma çabalarına öncülük etmiştir. Amerika Birleşik Devletleri ile olan tam gerilim döneminde her zamankinden daha vazgeçilmez, ancak alt kısımdır. Temmuz ortasından bu yana çeşitli soruşturmalarla sarsıldı.

Bir araştırma çığı

28 Temmuz’da Merkez Disiplin Denetim Komisyonu (CCDI), Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Xiao Yaqing hakkında bir soruşturma başlatıldığını duyurdu. İkincisi şüpheleniliyor ciddi disiplin ve yasa ihlalleri “. İçin Güney Çin Sabah PostasıHong Kong merkezli bu terminoloji, Başkan Xi Jinping tarafından yıllardır gösterilen önceliklerden biri olan yolsuzluk vakalarına atıfta bulunmak için düzenli olarak kullanılmaktadır.

Aynı kategoride

Kraliyet Sarayı Madrid.

İspanya klimayı 27°C ile sınırlandırıyor

CCDI, Xiao Yaqing aleyhindeki soruşturmanın nedenleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Öte yandan, aynı gün, Xiao Yaqing bakanlığının sorumluluğu altına alınan Büyük Fon’un eski başkanı Ding Wenwu’ya karşı bir davanın sürdüğünü duyurdu. Kendisine yöneltilen suçlamaları tanımlamak için de aynı ifade kullanıldı. Derginin belirttiği aynı neden Caixin 31 Temmuz’da yatırım fonu yöneticisi Yang Zhengfan aleyhindeki soruşturmalar hakkında. Birkaç hafta önce yine benzer şüpheler, Big Fund’ın yönetim şirketi Sino IC Capital’in eski yöneticisi Lu Jun’a karşı.

Reuters Bakan Xiao Yaqing’in 6 Temmuz’dan bu yana tekrar ortaya çıkmadığına dikkat çekiyor. bir kaynak Asya Ding Wenwu’nun Temmuz ortasındaki bir konuşmadan sonra artık görülmediğini bildirdi. Ayrıca, Çinli yarı iletkenlerin eski lideri Tsinghua Unigroup’un borçlarla sakatlanan başkanı Zhao Weiguo da kendisine karşı bir soruşturmanın açıldığını gördü. Birkaç eski şirket yöneticisi ulaşılamaz görünüyordu. İlgili Çinli yetkililer özlüydü. Bu farklı durumlar arasında hiçbir bağlantı kurulmamıştır, ancak birikim sorgulanmaktadır.

Çin’in yarı iletken stratejisinin tepesindeki “Büyük Fon”

Çin Entegre Devre Sanayi Yatırım Fonu, China Tobacco ve China Mobile gibi şirketlerden 138 milyar yuan, yani yaklaşık 20 milyar euro toplamayı başarmıştı. Bu ilk aşama, bugün Çin pazarının lideri olan Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) veya Yangtze Memory Technologies Corp. gibi grupları destekleyerek çip üretimini artırmayı amaçlıyordu.

2019 yılında, beş yıllık faaliyetin ardından, Büyük Fon ilk olumlu etkilerini yaratmaya başladı, yerli üretim neredeyse iki katına çıktı. İkinci bir finansman turu gerçekleştirilir, 200 milyar yuan, yaklaşık 29 milyar avroyu bir araya getirir. Bu sefer, üretim araçlarının tasarımı ve satın alınması etrafında tedarik zincirine odaklanılıyor. Örnek taklit edilir. Tüm Çin eyaletlerinde fonlar toplandı. Çin Yarı İletken Endüstrisi Birliği, bunların 500 milyar yuan, 72 milyar avroyu temsil ettiğini tahmin ediyor.

Her zaman mümkün olduğu kadar iyi dağıtılmayan bir araç birikimi. O zamanlar ülkenin en büyük yarı iletken şirketi olan Tsinghua Unigroup, Big Fund’ın desteğiyle 10 yılda sektörde beş dünya liderinden biri olmaya çalıştı. 200 milyar yuan’dan fazla borçla sonuçlanan orantısız bir hırs. Şirket 2020’de iflas etti ve 2021’de yeniden yapılanmak zorunda kaldı.

Amerika Birleşik Devletleri Uygulamaları Sınırlama

Bu tutuklamalar dizisi, yarı iletkenler dünyasında Çin için kritik bir zamanda geliyor. Çin-Amerikan rekabeti büyümeye devam ederken, Birleşik Devletler, Pekin’in doldurmaya çalıştığı zayıflığı açıkça tespit etti. Sam Amca, en teknolojik çipleri üretmesini engellemek için Çin’i piyasadaki en gelişmiş üretim araçlarından mahrum etmeye çalışıyor.

Washington tarafından Chips Yasası’nın kabul edilmesi bu “sınırlama” yönünde ilerliyor: Amerikan sübvansiyonlarına başvuran şirketler 10 yıl boyunca Çin ile önemli ölçüde ticaret yapamayacak. Yarı iletken ekonomisinin zirvesinde yer alan Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi, şimdiden bu kanal aracılığıyla finansman sağlamayı umuyor. Geçmişte, Çin’in ilerlemesini engellemek için Amerikan baskısına boyun eğdi. Pekin, her zamankinden daha fazla, yetişmek için yalnızca kendisine ve yatırım fonlarına güvenebilir. Bunların müdürünün bir veya daha fazla yolsuzluk davasıyla gölgelenmesi yardımcı olmayacaktır.genel-16