Cuma günü, Çin aynı anda iki uzay roketi fırlattı. Birincisi, Chang Zheng 4B, Dünya atmosferindeki karbondioksit seviyesini izlemek için TECIS uzay aracını yörüngeye fırlatırken, ikincisi, Chang Zheng 2F, “deneysel yeniden kullanılabilir uzay aracı” olarak adlandırılan şeyi fırlattı.Çin, fırlatma zamanını belirtmedi ve bu “cihaz” hakkında herhangi bir ayrıntı açıklamadı. Resmi olarak, fırlatılan cihazın yalnızca uzayın barışçıl keşfi için ve yörüngedeki teknolojileri test etmek için kullanılacağı bildirildi. Belirlenen tüm hedeflerin tamamlanmasının ardından, Çin’de belirli bir alana inecek.

Ve Çin kartları açıklamak istemese de, Chang Zheng 2F’nin ideolojik olarak Boeing X-37’ye benzeyen bir uzay uçağı veya uzay uçağını yörüngeye fırlattığına dair spekülasyonlar var. Bu, Çin uzay uçağının ikinci uçuşu: ilki Eylül 2020’de gerçekleşti. Bildirildiğine göre, Shenlong projesinin bir parçası olarak 2005 yılında üzerinde çalışmaya başlandı, ancak uzay uçağının kısmen gizliliğinin kaldırıldığı 2007’den beri, bu konuda daha fazla bir şey bildirilmedi. Şimdiye kadar, boyutu, ağırlığı ve uzaya bir yük gönderme yeteneği bilinmiyor.

Ancak, fırlatma için Chang Zheng 2F kullanıldığından, uzay uçağının küçük olmadığı ortaya çıktı, çünkü bu fırlatma aracı, Shenzhou uzay aracını taikonotlarla birlikte Tiangong uzay istasyonuna fırlatmak için kullanılıyor.genel-22